Jak Niemcy i Polacy postrzegają siebie nawzajem w mediach

Sąsiedztwo w kadrze: Jak Niemcy i Polacy postrzegają siebie nawzajem w mediach - Berlin, 21 września 2022 r.
Czy chodzi o ginące w Odrze ryby, czy o rolę Niemiec lub Polski we wspieraniu Ukrainy, relacje polsko-niemieckie są zawsze obecne w mediach obu krajów. Relacje prasowe są dobrym wskaźnikiem tego, jak Niemcy i Polska komunikują się ze sobą i o sobie nawzajem. Uderzające jest to, że obraz drugiego kraju jest często osadzony w pewnych ramach interpretacyjnych, które często można prześledzić na przestrzeni dziesięcioleci. Te ramy pomagają określić, jak ludzie mówią o Polsce lub Niemczech i jak Polacy i Niemcy komunikują się ze sobą.

Obraz, jaki Niemcy i Polacy mają o sobie nawzajem, jest więc w dużej mierze zdeterminowany przez obraz, jaki niemieckie i polskie media przedstawiają o danym kraju sąsiednim. Teza ta jest również podstawą opracowania "Nachbarschaft im Rahmen: Jak Niemcy i Polacy postrzegają siebie nawzajem w mediach", który analizował polsko-niemieckie przekazy prasowe w ciągu ostatnich dwudziestu lat i którego wyniki zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia. Obraz Niemiec jako (hegemonicznego) wielkiego mocarstwa z roszczeniami do przywództwa w Europie, rozumienie stosunków polsko-niemieckich jako relacji nauczyciel-uczeń czy też ujmowanie ich w ramy metafory historycznej II wojny światowej to tylko kilka przykładów obrazu stosunków polsko-niemieckich, jaki malują media. W poniższej dyskusji zastanowimy się, czy i jak te ramy interpretacyjne determinują obecną debatę polsko-niemiecką i jakie wnioski można z tego wyciągnąć dla komunikacji między Niemcami a Polską.

18:30 Przemówienie powitalne
Reinhard Fischer, Państwowa Agencja Edukacji Obywatelskiej w Berlinie
Prof. dr Rita Süssmuth, przewodnicząca Bundestagu a. D.
Małgorzata Kopka-Piątek, Instytut Spraw Publicznych (ISP)

18:40 Prezentacja wyników badań
Dr Justyna Arendarska, pracownik naukowy, Instytut Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Wrocławski
Bastian Sendhardt, pracownik naukowy, Niemiecki Instytut Polski

19:00 Panel dyskusyjny
Phillip Fritz, polski korespondent Die Welt
Dr Agnieszka Łada-Konefał, zastępca dyrektora, Instytut Polski Niemieckiej
Dr Weronika Priesmeyer-Tkocz, zastępca dyrektora, Akademia Europejska w Berlinie

Moderacja: Wojciech Szymański, Deutsche Welle

20:00 Zakończenie

Miejsce:
Berlińska Państwowa Agencja Edukacji Obywatelskiej, Hardenbergstraße 22-24, 10623 Berlin.

Prosimy o rejestrację w:
https://www.berlin.de/politische-bildung/veranstaltungen/nachbarschaft-im-rahmen-wie-deutsche-und-polen-einander-medial-betrachten-1237231.php

Wydarzenie jest częścią projektu "Aktorzy, pola, ścieżki - komunikacja polsko-niemiecka: ze sobą i o sobie", który Instytut Spraw Publicznych i Instytut Niemiecko-Polski realizują dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Fundacji Nauki.

Z wyrazami szacunku

Bastian Sendhardt
Pracownik naukowy
Niemiecki Instytut Polski/Berlin Office
Rosenstr. 2
10178 Berlin
Tel. 0049 (0) 6151-4202-15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.deutsches-polen-institut.de
www.deutsches-polen-institut.de/blog/
www.facebook.com/deutschespoleninstitut
https://twitter.com/b_sendhardt