"Porta Polonica". Jest centrum dokumentacji historii niemieckiej Polonii

Dietmar Osses, Dirk Zache, Barbara Rüschhoff, Thale Jan Sobczak, Wolfgang Kirsch, Günter Winands, Jozef Malinowski, Jacek Barski, Władysław Pisarek, Jacek Barski


Zadaniem tej placówki jest dokumentowanie polskiej obecności w Niemczech, dzięki czemu Polacy i Polska staną się widoczni w niemieckiej przestrzeni społecznej. Centrum finansuje rząd RFN.


Rozpoczęcie pracy Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech zainaugurowano symbolicznie przekazaniem w ub. piątek (28.06.13) w Bochum aktu umowy na ręce dyrektora Związku Samorządowego Prawa Publicznego Landschaftsverband Westfalen-Lippe (LWL) dr Wolfganga Kirscha. Decyzję o  powołaniu placówki, która przyjęła nazwę „Porta Polonica”, podjęto z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.


Günter Winands, z-ca pełnomocnika rządu federalnego ds. Kultury i Mediów nazwał Centrum Dokumentacji w wywiadzie dla Deutsche Welle „ważnym komponentem badań w zakresie historii i kultury Polaków w Niemczech i Niemców o polskich korzeniach”. Dzięki temu, zaznaczył, widoczna stanie się polska obecność w Niemczech. - Tu mieszka 400 tys. polskich obywateli oraz dwa miliony obywateli niemieckich o polskich korzeniach.
W Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie Centrum ma swoją siedzibę, największą grupą napływową są Polacy, co potwierdził kilka dni temu Federalny Urząd Statystyczny.
Do finansowania przedsięwzięcia „Porta Polonica” sumą 300 tys. euro rocznie zobowiązał się rząd RFN - i to na czas nieokreślony – podkreślił Winands.


Wiecej: http://www.dw.de/porta-polonica-jest-centrum-dokumentacji-historii-niemieckiej-polonii/a-16916066