Polonijne świętowanie

Majowy świąteczny maraton rozpoczął się 1 maja, w dniu, który przez niejednych wspominany jest  może z nostalgią jako święto ludzi pracy. 2 maja od 2002 roku jest  Dniem Polonii i Polaków za Granicą,  a dwa lata później do tej okazji dołożono jeszcze hurtem czczenie barw narodowych, ustanawiając Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3 maja święto narodowe - dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja i święto Matki Boskiej Królowej Polski.

 

W Berlinie już po raz drugi zorganizowane zostały uroczyste obchody Dnia Polonii - miały charakter festynu, co jest chyba najbardziej ulubioną formą świętowania każdej narodowej rocznicy w Niemczech. I każdej innej okazji też, a mieszkający tu Polacy z wyraźną przyjemnością przejęli ten zwyczaj. Organizacji Dnia Polonii i Polaków za Granicą po raz pierwszy w zeszłym roku podjęła się Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie. W tym roku można już chyba mówić o tradycji. Zostaliśmy zaproszeni  na plenerowy Festyn Polonijny i dodajmy od razu – nie było to łatwe przedsięwzięcie. Ale przewodniczący Rady, Ferdynand Domaradzki, najwyraźniej lubi trudne zadania – trzeba też przyznać, że wykazał ogromną determinację i zaangażowanie. Wspomagali go oczywiście inni działacze Rady i przedstawiciele Biura Polonii, a także konsul Mariusz Skórki. Niestety trzeba tu dodać niemiłe słówko „były”, a mianowicie - były konsul. Wielce żałujemy, że pan Skórko odchodzi, bo Polonia berlińska ma mu wiele do zawdzięczenia, zwłaszcza w zakresie działań integracyjnych, tak wewnątrzpolonijnych, jak i w odniesieniu do środowisk niemieckich.

 

Patronat nad świętem Polonii objął burmistrz dzielnicy Reinickendorf Frank Balzer, który udostępnił Polonii zarówno pomieszczenia wewnątrz ratusza, jak i przyległe tereny zielone.

 

Team organizacyjny Ferdynanda to sprawdzeni członkowie i sympatycy Polskiej Rady, którzy i tym razem nie zawiedli zaufania szefa – ci ludzie zawsze są gotowi do działania. Gratulacje dla wolontariuszy Festynu!

 

Polonia berlińska licznie skorzystała z udziału w pikniku familijnym, zwłaszcza, że pogoda była wręcz nadzwyczajna. Program festynu skierowany był zarówno do dzieci, jak młodzieży i starszego pokolenia. Interesująca była prezentacja organizacji polonijnych. Dla dzieci przygotowano na świeżym powietrzu szereg atrakcji: teatrzyk kukiełkowy, gry i zabawy pod kierunkiem wykwalifikowanych animatorów. Dla dorosłych w pomieszczeniach ratuszowych przygotowano urozmaicony program artystyczny. Program moderował znany korespondent TVP Marcin Antosiewicz, który przeprowadzał na scenie interesujące wywiady z zaproszonymi gośćmi honorowymi. Mogliśmy posłuchać żywych i niebanalnych wypowiedzi posłów na Sejm - Joanny Fabisiak i Wojciecha Ziemniaka, konsula ds. Polonii Marka Budka, prezesa Wspólnoty Polskiej, Longina Komołowskiego oraz szefa Konwentu Organizacji Polonijnych w Niemczech, Aleksandra Zająca.

Na terenie festynu powiewały polskie flagi, słychać było gwar ożywionych rozmów, śmiech dzieci, wspaniałą muzykę. Wystąpiły dwa chóry - z Baranowicz i Żytomierza, zespoły folklorystyczne „Krakowiacy” i „Perełka” z Duisburga, który zaprezentował tym razem tańce rock&rollowe. Udział wzięli znani artyści z Polski: Piotr Kajetan Matczuk, Band of Endles Noise, Smoky Pearls, berliński zespół Bloody Kishka, Tralalka oraz – główna atrakcja imprezy - Golec uOrkiestra. Nastrój wśród publiczności był doskonały, prawdziwe show zademonstrowali bracia Golcowie, którzy pokazali wielką klasę i wysoki poziom aranżacyjny, a okazali się też prawdziwymi showmenami, którzy błyskawicznie potrafią nawiązać świetny kontakt z publicznością.

 

Gratuluję Organizatorowi i jego współpracownikom udanej imprezy - świętowaliśmy godnie i wesoło, przy polskich smakach, muzyce i rozmowach. Było świetnie! Viva Polonia!   

Krystyna Koziewicz

 

Golec uOrkiestra

 

Stoisko Rodła

 

Konsul ds Polonii Marek Budek - Konsulat Generalny w Berlinie

 

Festyn Polonijny odbył się dzięki finansowemu wsparciu przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polski oraz Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech