„Polonicus 2013“: Akwizgran jest polski

Od lewej: Bazyl Kerski, redaktor naczelny „Dialogu“, Maria Gołębiewski – restauracja „Gdańska”, Prof. Dr. Władysław Miodunka, Uniwersytet Jagielloński, burmistrz Marcel Philipp, Konsul Generalny Mariusz Skórko, Czesław Gołębiewski – restauracja „Gdańska”, Hannes Lauer, zwycięzca Ogólnoniemieckiego Konkursu Wiedzy o Polsce oraz Senator Barbara Borys-Damięcka

Po tym, jak niedawno Angela Merkel odkryła swoje korzenie w Europie Wschodniej i jak piłkarz BVB Lewandowski przyczynił się decydująco do zwycięstwa Dortmundu nad Real Madrid Niemcy stały się bardziej polskie. Historia obydwu państw, podobnie jak historia Nadrenii Westfalli, powiązana jest ze sobą bardzo blisko.

Już w 19 wieku polskie rodziny przyjeżdżały do Nadrenii Westfalii za pracą, którą znajdowały w kopalniach lub  hutach stali. Również w Akwizgranie (Aachen) żyje dzisiaj około 1500 osób z sąsiedniego wschodniego państwa oraz duża ilość osób z niemieckim paszportem i polskimi korzeniami.  Od 2009 roku Kongres Polonii Niemieckiej corocznie przyznaje nagrodę „Polonicus” osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się na rzecz porozumienia pomiędzy Polską a Niemcami i przyczyniły się do stworzenia pozytywnego obrazu Polaka.

W Sali Koronacyjnej Ratusza w Akwizgranie nagrodzeni zostali w sobotę w kategorii „tworzenia życia kulturalnego” Maria i Czesław Gołębiewski. Założona przez nich i istniejąca od r. 2000 w Oberhausen restauracja „Gdańska” stała się prężnym ośrodkiem spotkań polsko-niemieckich. W swojej mowie dziękczynnej Maria Gołębiewska powiedziała: „To jest naszych 5 Minut. To tak, jakbyśmy dostali Oskara. Kiedy przyjechalismy do Niemiec jako normalni emigranci, w poszukiwaniu miejsca, ktore bedziemy mogli nazwać naszym domem, nie marzyliśmy nawet o tym, że wszystko się tak potoczy”.

Polonicusa otrzymali również: redaktor naczelny niemiecko-polskiej gazety „Dialog“ – Bazyl Kerski, Profesor Władysław Miodunka,  kierownik Centrum Języka i Kultury Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nagrodę honorową otrzymał reżyser Andrzej Wajda, który ze względów zdrowotnych nie mógł odebrać jej osobiście. Wyróżnionych zostało ponadto dwudziestu finalistów  pierwszego ogólnoniemieckiego konkursu wiedzy o Polsce, przeprowadzonego przez Volkshochschule w Eschweiler wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim. Zwycięzcą konkursu został 26-letni Hannes Lauer z Bonn za referat na temat wspólnych mianowników dla Polaków i Niemców. „Przecież my, młodzi ludzie mamy wszędzie podobne marzenia i wyobrażenie o życiu”. - To zdanie było również mottem nagrody „Polonicus”.