Spotkanie młodzieży polsko – niemieckiej w Berlinie (2)

 

 

…A może byśmy tak najmilsi wpadli na dzień do Tomaszowa…

Kultowa piosenka Ewy Demarczyk stanowiła muzyczne tło w galerii NaKole podczas największego dzielnicowego  Festiwalu Sztuki w Berlinie

 

Kunstfestival 48. Stunden Neukölln wpisał się na stałe w kalendarz imprez na mapie kulturalnej Berlina.  Po raz 15. w 250 miejscach , na 400 wystawach zaprezentowane zostały prace ok. 1.000 artystów. Nie zabrakło polskich akcentów, jako że w multikulturowej dzielnicy Berlina zamieszkują obcokrajowcy ze 147 krajów, w tym spora liczba Polaków.  Do galerii NaKole Stefana W. Fiszbacha – rodowitego tomaszowianina  zaproszona została młodzież  z Tomaszowa Mazowieckiego z sekcji historycznej z Młodzieżowego Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego, która zorganizowała wystawę pt.

 

MOJE MIASTO – TOMASZOW MAZOWIECKI

 

Na wystawie pokazano historię miasta trzech kultur  bowiem w przeszłości w Tomaszowie Mazowieckim zamieszkiwali Żydzi, Niemcy i Polacy. Znalezione na pchlim targu  dokumenty (własność prywatna) to unikalne zbiory fotograficzne z czasów II wojny światowej. Pozostałe prace pochodziły z okresu PRL oraz ostatnich 20 lat wykonane po okresie rewitalizacji. Wystawie towarzyszyła multimedialna prezentacja miasta wykonana przez dwóch młodych zapalonych pasjonatów zbieractwa Filipa Kościsty oraz Szymona Panfil z Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego Grota. Odwiedzający goście galerię witani byli upominkami tomaszowskimi, rozdawano dyskietki  DVD, koszulki, gadżety oraz opowiadano o mieście z godnym podziwu zaangażowaniem. Wielkie uznanie dla posiadanej wiedzy, pasji dokumentowania pamiątek oraz upowszechniania wiedzy historycznej wśród młodzieży i starszego pokolenia.

Pod fachowym okiem dyrektora z Młodzieżowego Domu Kultury Tomasza Zdonka  oraz pedagogów od historii Radosława Pająka i Barbary Jankowskiej od plastyki na berliński festiwal sztuki przygotowano prace w formie zdjęć, rysunku, grafiki i malarstwa. W sumie pokazano bogatą paletę efektów pracy zbiorowej i tylko należy wyrazić żal, że do Berlina przyjechało zaledwie 6 jej  autorów. Pozostali musieli pozostać w domu ze względu na ograniczone finanse. No właśnie, dotykam sprawy bardzo istotnej, jaką jest finansowanie spotkań młodzieży polsko- niemieckiej. Nam, społecznym organizatorom spotkania po stronie niemieckiej nie udało się pozyskać ani centa pomimo ogromnych starań, licznych telefonów, a nawet próśb.

 

 

Galerię NaKole odwiedzana była dość licznie, nie zawiedli Polacy, którzy urodzili się w Tomaszowie Mazowieckim, młodzież  polonijna. Swoją obecność zaszczycili przedstawiciele biura Polonii, Towarzystwa Oświatowego oraz Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Berlinie. Na festiwalu 48. Stunden Neukölln mający wieloletnią tradycję nie zabrakło polskich akcentów i dobrze się stało, że właściciel galerii NaKole Wiesław S. Fiszbach zatem udostępnia nieodpłatnie przestrzeń wystawienniczą dla młodych adeptów sztuki. Co ciekawe, odwiedzający wystawę profesorowie z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie odkryli w pracach Fiszbacha, która była „kątem” pokazana oryginalność stylu malowania proponując spotkanie z artystą. Radość i satysfakcja z udziału w festiwalu sztuki była zatem podwójna, zarówno dla młodzieży, jak i artysty pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego.

....A może byśmy tak najmilsi wpadli na dzień do Tomaszowa…..Krystyna Koziewicz

 

W spotkaniu udział wzięli: Zuzanna Krakowiak, Aleksander Sadowski, Wiktor Pietrzyk, Filip Kościsty, Bartosz Kołodziejczyk, Szymon Panfil