Czytamy, co piszą sąsiedzi: Martyna Bunda - Nieczułość 13.10.23


Prezentacja książki i dyskusja, piątek 13.10.2023, 19.30.
10117 Berlin, Humboldt-Universität zu Berlin, , Sala 2014A, Budynek Główny, 1. piętro, Unter den Linden. 

Dorota Danielewicz rozmawia z Martyną Bundą, zaangażowaną dziennikarką i cenioną współczesną autorką, o jej książkach, nastrojach przed wyborami i sytuacji kobiet w Polsce.
Serdecznie zapraszamy na wieczór autorski Martyny Bundy, która specjalnie dla nas przyjedzie do Berlina. "Nieczułość" to saga rodzinna o kilku pokoleniach. Rozela nigdy nie dowie się, czy jej mąż widział morze przed śmiertelnym wypadkiem na wielkiej budowie w portowej Gdyni w 1932 roku. Z państwowego odszkodowania buduje dla siebie i trzech córek kamienny dom z podwójnymi oknami, ewenement na kaszubskiej wsi. Tam przeżywają okropności wojny. Kiedy armia radziecka rusza na zachód, dom nie zapewnia już żadnej ochrony. Ukryta w piwnicy najstarsza Gerta musi słuchać, jak żołnierze gwałcą jej matkę.

Ale maksyma matki zawsze brzmiała: głowa do góry, bez względu na wszystko.
Córki również biorą to sobie do serca, przede wszystkim namiętna, głodna życia Truda, urzędniczka w biurze spedycyjnym, której mąż znika na lata w więzieniu tajnych służb. Ilda, motocyklistka, pracuje w urzędzie przesiedleńczym i wiąże się późno - z rzeźbiarzem, który utrzymuje w tajemnicy przed nią swoje małżeństwo z Niemką. Pomimo sporadycznych wybuchów, kłótni, rozstań, matka i córki są przy sobie w kluczowych momentach - cztery silne kobiety, które w niesprzyjających czasach trzymają się razem jak groch i cegły.
Martyna Bunda do perfekcji opanowała sztukę przedstawiania nam rzeczywistości oczami bohaterów. W swoim rewelacyjnym debiucie udaje jej się opowiedzieć kobiecą sagę rodzinną, której wielkość wyrasta z tego, co pozornie małe i codzienne. Naturalnie, historia świata wspomniana jest tylko mimochodem, a budzące się na nowo zamrożone uczucia uchwycone są w niezapomnianych scenach.

Martyna Bunda, urodzona w Gdańsku w 1975 r., dorastała na Kaszubach, studiowała nauki polityczne i przez wiele lat pracowała jako dziennikarka. Od 2012 r. kieruje działem lokalnym jednego z największych polskich dzienników. Za swoje reportaże otrzymała kilka nagród. Szczęście zimnych dni to jej debiut literacki. Jest matką dwóch córek i mieszka w Warszawie.

Jesteśmy wdzięczni za życzliwe wsparcie Komisarza Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.Organizatorzy: Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie e.V., Uniwersytet Humboldta w Berlinie, Instytut Polski w Berlinie.

Tłumaczenie z języka polskiego: Bernhard Hartmann

Cykl spotkań "Czytamy, co piszą sąsiedzi" odbywa się z okazji 50-lecia  Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin e. V.

Organizatorzy: Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie e.V., Uniwersytet Humboldta w Berlinie, Instytut Polski w Berlinie (Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin e. V., Humboldt-Universität zu Berlin, Polnisches Institut Berlin)