„Rozmowy Przypadkowe” w Teatrze Poezjada

Zawsze fascynowali mnie ludzie siedzący na ławce w parku. Nieraz mam ochotę przysiąść się do nich, porozmawiać, poznać ich codzienne życie. Nigdy jednak nie miałem do tego odwagi.

Dlatego też w sposób szczególny zainteresowały mnie „Rozmowy przypadkowe” poetycki dramat Joanny Dudy Murowskiej, wystawiany od października 2022 roku przez polonijny Teatr Poezjada, na deskach kameralnej sceny przy polskiej restauracji „Gdańska” w Oberhausen. Jest to historia przypadkowych spotkań kobiety i mężczyzny, w jakimś parku, na jakiejś ławeczce… w okresie, od wiosny 2021 do wiosny 2022.

On siedzi tam bardzo często, spędza na ławce w parku bardzo dużo czasu. Ona przechodząc zdobywa się na odwagę i podejmuje rozmowę, w której poruszają wiele tematów. Jednym z nich jest samotność, która obojgu nie jest obca. Spotkania w parku i przypadkowe rozmowy mają być lekarstwem, które ma ich z tej samotności wyleczyć. Nie jest to jednak proste, kiedy żyje się na odmiennych biegunach.

Sztuka powstała, jako impresja na otaczającą rzeczywistość. Powstawała w okresie, kiedy w mediach dominowała pandemia i wojna na Ukrainie. O samotności i miłości nie było mowy.

Udiał w niej biorą: Wioleta Kołodnicka, Robert Mroczyński oraz Christian Murowski, który wcielił się na scenie w rolę statysty-suflera. Reżyserii podjęła się autorka oraz twórczyni „Teatru Poezjada” Joanna Duda Murowski.

„Rozmowy Przypadkowe” są trzecią premierą polonijnego Teatru Poezjada, działającego w Oberhausen od 2016 roku.

Tekst: Leonard Paszek

Zdjęcia: Robert Widera