Orszaki Trzech Króli w Berlinie, Hamburgu, Görlitz i Wuppertalu

W styczniu 2009 roku na ulice Warszawy wyszedł po raz pierwszy Orszak Trzech Kroli. Od tego czasu organizowany jest juz w prawie 1000 miejscowościach w Polsce i poza jej granicami. Barwne i rozśpiewane korowody wyruszyły w tym roku również w Berlinie, Hamburgu, Görlitz oraz 7 stycznia w Wuppertalu.

Inicjatorem pierwszego Orszaku w Wuppertalu był Zespół Folklorystyczny Polskie Kwiaty z PMK Wuppertal. Członkowie  zespołu kierowali i czuwali nad całością tych wspaniałych ulicznych „Jasełek” które nazwano „Niech prowadzi nas gwiazda”. Do udzialu zaproszono min. Teatr Poezjada z Oberhausen, który odegrał dwie scenki oraz Zespół Pieśni i Tańca „Marysienka” z Wuppertalu. Warszawska Fundacja Orszaku Trzech Króli udostępniła materiały, propozycję scenariusza, teksty scenek, wzory plakatów, korony i śpiewniki. 

Punktualnie o godz. 15:30 po rozdaniu koron spiewnikow i horagiewek z Geschwiester-Schol Platz w Wuppertal-Barmen ruszyl barwny korowod, a na jego czele Gwiazda  ktora prowadzila przez miasto. Po drodze Orszak zatrzymywal dwa razy a uczestnicy prezentowali przygotwany progrm. "Taniec wielblodow", "Dwor Heroda", scenka "Gospoda","Walka dobra ze zlem", "Taniec aniolow","Poklon pastuszkom" w wykonaniu Teatru Poezjada to tylko czesc programu artystycznego. Przy dzwiekach koledy "Bog sie Rodzi" parami w takt poloneza uczestnicy podazyli do stajenki i na msze sw, a Trzej krolowie zlozyli poklon Jezusowi w zlobku . Po mszy uczestnikow orszaku zaproszono na poczestunek. Goracy barszcz, grzene wino i pajde chleba ze smalcem i ogorkirm.

Na zakonczeie droga losowania wybrano Krola Orszaku  ktorym zostal Andreas Hoffman z Zespolu Folklorystycznego Marysienka. Impreza nabiera co rok wiekszego rozdzwieku. Orszak odbyl sie w radosnej, pokojowej atmosferze. Dziesiatki kolorowych koron i choragiewek ubarwilo ten styczniowy ponury dzien. Napewno za rok bedzie nas wiecej.

Leonard Paszek