Dwoje polonijnych twórców postanowiło połączyć swoje twórcze pasje i spinając je klamrą wzajemnych inspiracji zjednoczyć w artystycznej symbiozie. Malarka Alexandra Kulik oraz poeta Waldemar Kostrzębski postanowili odnaleźć wspólny mianownik dla swoich artystycznych wizji i dając ponieść się swoim fantazjom połączyli je w jedno dzieło w formie artystycznego spotkania.

Podczas pierwszego wieczoru pt.”Zapach lata”, który odbył się 17 marca 2012 w “Chacie Mazurskiej” w Bergkamen, prezentowane były prace artystyczne obu twórców, oparte na myśli przewodniej tomiku poezji Waldemara Kostrzębskiego pt. ”Zapach lata”, przepełnione fantystycznymi zapachami lata, pełne ciepłych skojarzeń, refleksji i kolorów.
Wiersze Waldemara Kostrzębskiego są pełne naturalnej lekkości i lirycznej subtelności, przepełnione pomysłową metaforyką i ujęte w urokliwe ramy formy, nastroju i obrazu.
Obrazy Aleksandry Kulik powstały do wybranych wierszy Waldemara Kostrzębskiego. Jest to próba malarskiego tłumaczenia wiersza na obraz. Próba bardzo udana, oddająca ciepłe klimaty i liryczne nastroje, tak charakterystyczne dla wierszy tego poety. Niezwykłe jest także to, iż malarka, inspirowana przeczytanymi wierszami, użyła przeróżnych technik malarskich, które wzbogaciły przekaz i podkreśliły jej uniwersalność twórczą.

Drugi ich wspólny wieczór artystyczny odbył się 1 września 2012 w klubie “Kon-takt” w Essen, gdzie prezentowane były ich najnowsze prace.
Alexandra Kulik prezentowała obrazy, malowane w różnych technikach, które powstały do wierszy Waldemara Kostrzębskiego, z jego najnowszego tomiku poezji “Kwadrans po wschodzie słońca”, ciepłych, lirycznych i nastrojowych tekstów, tak charakterystycznych dla jego twórczości. Takie też są obrazy Alexandry Kulik; niezwykle nastrojowe, puszące się ciepłymi kolorami, liryczne wizje malarskie.

Malarstwo i poezja, symbioza artystyczna dwóch tak różnych twórców, zaowocowała ciekawymi wystawami obrazów i pięknymi prezentacjami poetyckich tekstów.

Aleksandra Kulik - malarka z Bottrop. Jest autorką wielu indywidualnych wystaw malarskich. Często maluje ikony, madonny i anioły. Jej mocną stroną jest portret. Maluje farbami akrylowymi i pastelami, tworzy także kolaże wykorzystując do tego celu różnorodne materiały: kamienie, muszle, suszone rośliny.
http://www.piast-essen.de/alexandrakulik

Waldemar Kostrzębski - poeta z Xanten. Autor czterech tomików poezji. Sam mówi o sobie, że pisze nieco staromodnie, co wynika z jego stosunku do ludzi i świata, jest niezwykle spokojnym i ciepłym człowiekiem, wiernym ideom romantyzmu. Jego wiersze to bardzo liryczne i nastrojowe obrazy.
http://www.piast-essen.de/de/kostrzebski

8.10.2012  Xanten                                              Halina Kostrzębska

 

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.