rezyser filmu Grzegorz StypaRosco International i Fundacja Czardasz w berlińskiej szkole teatralnej Reduta kierowanej przez prof. Teresa Nawrot pokazano film Grzegorza Stypy "Tych miasteczek już nie ma". Ot, typowa historia podobna do wielu żydowskich rodzin, jak w przypadku bohaterki filmu - Rebeki Goldman. Babcia Rebeki razem z dziećmi chcąc uratować się od holokaustu emigruje do USA, po jej śmierci wnuczka zdobywa się na podróż do Krakowa do miejsca, gdzie zamieszkiwała żydowska diaspora – Kazimierz. Konkretnym celem podróży jest zamiar odzyskania utraconego w czasie wojny domu po babci. Film pokazuje wielowątkowe aspekty z przeszłości na kanwie piosenek śpiewanych przez odtwórczynie głównej roli Ewa Warta Śmietana. Tych miasteczek już nie ma – jak wskazuje tytuł filmu, jednak w pamięci ich dawnych mieszkańców zachowały się obrazy z przeszłości: kościoły, uliczki, place, kamienice, które nadawały specyficzny klimat życia wspólnoty. Spotykane przez bohaterkę miejsca przywołują zarówno sentymentalne, jak i dramatyczne wspomnienia, które nawet z upływem czasu nie wygasły. Reżyser filmu przywołując z przeszłości niezwykłe wątki rodziny Goldman nie zamierzał oskarżać czy wskazywać odpowiedzialnych za zgotowany los żydowskich rodzin. Zmusza jednak widza do refleksji dyskretnie posługując się symboliką, jak w przypadku  sceny ucieczki dzieci z sierocińca przed hitlerowcami. Film pokazuje, że nic nie jest dane raz na zawsze, na własność pozostaje jedynie pamięć, z której nikt nie może jej stamtąd przepędzić! Reasumując, reżyser na swój sposób zaaplikował przyszłym pokoleniom i „mędrcom” ze świata rządzących przesłanie o wymownej treści bez zbędnego patosu. Film ogląda się z zaciekawieniem, zwłaszcza melodyjne piosenki w doskonałej aranżacji. Wszak niektóre z nich znane są ze słyszenia.    
Wszystkie plenerowe sceny filmu rozgrywane były w Krakowie na Kazimierzu, który współcześnie przeżywa drugie życie i po Wawelu staje się główną atrakcją turystyczną Krakowa.
W filmie zagrali: Jerzy Trela, Leopold Kozłowski i Piotr Politowski. Na pokazie obecny był reżyser Grzegorz Stypa oraz prezes Rosco Fundational Aloes Rostek.

Krystyna Koziewicz

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.