W „Godzinę W” minutą ciszy uczczono siedemnastu warszawskich powstańców, spoczywających na harburskim cmentarzu w Hamburgu. Zaduma ogarnęła zebranych, którzy, odwiedzając to miejsce wracają myślami do Ojczyzny i z najlepszych kart naszej historii czerpią poczucie siły. Wydarzenia sprzed 69  lat uczą nas  honoru i męstwa, dają poczucie godności i wiarę w zwycięstwo dobra. Konsul Marek Sorgowicki w okolicznościowym przemówieniu zaznaczył, że pamięć tamtych tragicznych dni ma nieść pokojowe, pełne porozumienia, w relacjach polsko-niemieckich, przesłanie.

 

„Dziś gdy pośród nas jest coraz mniej naocznych świadków tamtych czasów, wydarzenia historyczne zacierają się w naszej pamiąci. Historia kształtuje jednak nas, całe narody. Aby to zrozumieć, przyswoić sobie, musimy mierzyć się z historią nie tylko poprzez okolicznościowe ceremonie. Jest to szczególnie ważne w obliczu wstrząsających zbrodni, jak te z okresu II wojny światowej popełnionych przez oba reżimy totalitarne. Wydarzenia historyczne mogą być dla nas i dla następnych pokoleń lekcją i inspiracją. W okresie, gdy osobiste wspomnienia były jeszcze żywe, gdy żyli przedstawiciele pokolenia świadków, wszystko, o czym mówię, wydawało się oczywiste. Dziś konieczne jest poszukiwanie nowych form upamiętnienia, aby znaczenie historii przekazać w sposób zrozumiały, przekonywający, autentyczny, żywy. W następnym roku obchodzić będziemy 70 rocznicę Powstania Warszawskiego. Jest to dobra okazja ku temu, aby zainicjowaćnowe projekty, które przypomną o Powstaniu”  - mówił konsul Marek Sorgowicki.

 

 

Modlono się po polsku i niemiecku, na szarfach wieńców i wiązanek były polskie i niemieckie napisy. Dramat II wojny światowej dotknął oba narody. Sporo lat upłynęło i nie chcemy wciąż  i tylko rozpamiętywać nieszczęść. Wiemy, że należy na przekór trudnościom budować wzajemne porozumienie i współpracę. Polacy, zwłaszcza ci, którzy w Niemczech mieszkają, mają z pewnością właściwe widzenie wielu spraw i trzeba przyznać, że są kiedy należy, orędownikami pojednania. Ta hamburska uroczystość utwierdziła ich także w przekonaniu, że jesteśmy solidarni i chcemy kultywować polskie chlubne tradycje. Pamięć naszych bohaterów, ofiarność i wierność ich ideałom jest i pozostanie bliska naszym sercom.

Tekst: Sława Ratajczak

Zdjęcia: Piotr Seliga

 

 

 

 

 

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.