Polacy już od 1957 roku zajmują czołowe miejsca i często wygrywają regaty. Nasi żeglarze wzbogacają swoją obecnością międzynarodowe zawody odbywające się corocznie podczas Kieler Woche. Polscy żeglarze w dalszym ciągu kontynuują tę tradycję i osiągnęli bardzo dobre wyniki  podczas tegorocznej „Kieler Woche 20013”.

 

W regatach wzięło udział ponad 30 polskich żeglarzy w klasach międzynarodowych i olimpijskich. Tym razem zabrakło deskarzy z powodu udziału w Mistrzostwach Europy odbywających się w  Brest we Francji.  Regaty klas olimpijskich trwały od soboty 22 do środy  26 czerwca 2013 roku.

 

W następujących klasach olimpijskich mamy dużo utalentowanych i młodych  żeglarzy, na co wskazują ich wspaniałe  wyniki.

 

Klasa: Laser- Radial W – na 41 startujących - 3 żeglarki z Polski

Zajęte miejsca:

- 14    POL 205351  Ania Weinzieher

- 20    POL 201833  Paulina Czubachowska

- 35    POL 200987  Anna Brzozowska

 

Klasa: Laser M  -  na 91 startujących - 4 żeglarzy z Polski

Zajęte miejsca:

- 8     POL 196898 Kacper Zieminski

- 18   POL 194843 Jonasz Stelmaszczyk

- 42   POL 192583 Tadeusz Kubiak

- 82   POL 200986 Dawid Kania

 

Klasa: 2.4 mR – na 23 startujących - jeden żeglarz z Polski

Zajęte miejsce:

- 14   POL 2  Szumowski Ryszard

 

Klasa: 470 W  - na 20 załóg - jedna z Polski

Zajęte miejsce:

-5    POL 11  Skrzypulec Agnieszka

                      Natalia Wójcik

 

Klasa: 470 M  - na 47 załóg - jedna z Polski

Zajęte miejsce:

-24    POL 511  Piotr Ogrodnik

                           Piotr Petryla

 

Klasa: 49er na 49 załóg – jedna załoga z Polski

Zajęte miejsce:

- 5    POL 1150   Łukasz Przybytek

                           Paweł Kołodzinski

                 

 A oto kolejny wielki sukces! Polski żeglarz na podium zwycięzców.

 

Klasa: Finn  na 39 startujących - 5 żeglarzy z Polski

 

Zajęte miejsca :

- 3       POL 17  Piotr Kula

- 12     POL 1   Miłosz Wojewski

- 20     POL 13  Michał Jodłowski 

- 21     POL 9    Tomasz Kosmicki

- 31     POL 22  Jeremi Zimny

       

W klasach międzynarodowych – nieolimpijskich startowali Polacy od czwartku  27  do niedzieli  30  czerwca i osiągnęli również dobre miejsca.

Pełne wyniki z regat podczas tegorocznej Kieler Woche 2013 można zobaczyć w internecie pod adresem www.kielerwoche.de.

 

Już od ponad 20 lat gościmy delegacje przedstawicieli miasta Gdyni, która miała swoje stoisko na międzynarodowym rynku przy wejściu do ratusza miasta. Na gdyńskim stoisku prezentowane były informacje dla turystów i wyroby z bursztynu oraz srebra jednej z gdyńskich firm. Nie zabrakło  polskich specjalności kulinarnych, piwa i wysokoprocentowych trunków.

 

W ramach manewrów po Bałtyku przybyły na Kieler Woche okręty Marynarki Wojennej RP, które były udostępnione do zwiedzania. Z tego powodu przybył również zastępca Attache Wojskowego RP z Berlina Krzysztof Rola.

 

Miały także miejsce imprezy towarzyszące , m.in. Polski Wieczór Żeglarski zorganizowane przez członków Polskiego Stowarzyszenia Szkolnego SAWA T.z. dnia 25 czerwca w restauracji Waldschaenke w Kilonii u państwa Iwony i Michała Kobieli.

Uczestniczyła w nim liczna grupa żeglarzy oraz trenerów z Polski. Obecny był również  oficjalny przedstawiciel miasta Kilonii  pan Wolfgang Homeyer z pozdrowieniami od nadburmistrza miasta i obecnego prezydenta. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie uczestnictwa polskich żeglarzy w Kieler Woche, spotkań żeglarzy i sympatyków tej dyscypliny sportu. Z ramienia miasta Gdyni obecna była pani Monika Pawlinska. Z pozdrowieniami od Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu przyjechał wicekonsul pan Marek Sorgowicki, który wspomniał o zbliżających się żeglarskich mistrzostwach Polonii zaplanowanych na październik tego roku w Hamburgu. Trener olimpijskiej klasy Finn pan Andrzej Piasecki przekazał pozdrowienia od Polskiego Związku Żeglarskiego i podziękował organizatorom za długoletnią współpracę.

Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Szkolnego „SAWA”  nawiązał do tradycji żeglarskich, sięgającvych czasów Tadeusza Ziółkowskiego, uważanego za jednego z ojców polskiego żeglarstwa, który w 1910 roku w Mariene Schule w Kilonii uzyskał patent kapitana Żeglugi Wielkiej, a w 1936 roku był kierownikiem ekipy polskiej na olimpiadzie  w Kilonii.

 

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze przy ognisku, grylu, polskich piosenkach żeglarskich i ciekawych rozmowach. Najmłodszą jego uczestniczką była Helen, mamy nadzieję przyszła „Optymistka”, którą można zobaczyć na zdjęciu w prawdopodobnie najstarszej polskiej żaglówce klasy Optymist.

Tegoroczna „Kieler Woche 2013” była ponownie udanym świętem żeglarzy całego świata, gdzie nie zabrakło  Polaków na wodzie i podczas wielu imprez na lądzie.

 

Z serdecznym pozdrowieniem

Renata i Waldemar Malinowscy

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.