Uroczystość wręczenia Nagrody im. Karla Dedeciusa Jakubowi Ekierowi i Bernhardowi Hartmannowi         

24.05.2013, godz. 19:00, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

 

Nagrodę im. Karla Dedeciusa, przyznawaną po raz szósty przez Fundację Roberta Boscha dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej i niemieckich tłumaczy literatury polskiej, otrzymają w piątek, 24.5.2013 w Krakowie Jakub Ekier i  Bernhard Hartmann. Laureatów zaproponowało polsko-niemieckie jury pod patronatem wybitnego tłumacza Karla Dedeciusa. Obaj laureaci zostali wyróżnieni za wybitne osiągnięcia translatorskie oraz za działalność na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami.

Nagroda dla każdego laureata wynosi 10 000 euro.

Na konferencję prasową z udziałem laureatów zapraszamy w piątek, 24 maja 2013 o godz. 11.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25, V piętro

Laureaci nagrody za rok 2013

 

Jakub Ekier (*1961) studiował germanistykę w Warszawie, od 2001 roku pracuje jako pisarz i tłumacz. Tłumaczy przede wszystkim lirykę, m.in. utwory Reinera Kunze, Bertolda Brechta, Paula Celana i Ilse Aichinger. Ekier wydał także wiele tłumaczeń prozy, w tym powieści Franza Kafki, Daniela Kehlmanna, opowiadania Ferdinanda von Schiracha oraz eseje Helmuta Böttigera, Dursa Grünbeina i

Maxa Frischa.

 

Bernhard Hartmann (*1972) studiował polonistykę i germanistykę na uniwersytetach w Moguncji i Poczdamie. Od 2001 roku tłumaczy teksty literackie i naukowe z języka polskiego. Hartmann tłumaczy wiersze Tadeusza Różewicza, Julii Hartwig, Adama Zagajewskiego, Tomasza Różyckiego i Artura Szlosarka. Poza tym opublikował liczne tłumaczenia utworów prozatorskich (m.in.Hanny Krall i Lidii Amejko) oraz wielu esejów i sztuk teatralnych.

 

Program uroczystości o godz. 19:00:

Powitanie: prof. dr hab. Jacek Purchla, Międzynarodowe Centrum Kultury

Wprowadzenie: Dr. Kurt W. Liedtke, Fundacja im. Roberta Boscha

Prezentacja laureatów: Prof. Dr. Dieter Bingen, Niemiecki Instytut Spraw Polskich

Podziękowania. Jakub Ekier, Bernhard Hartmann

Laudacje: Adam Zagajewski, Reiner Kunze

 

www.karl-dedecius-preis.de

www.deutsches-polen-institut.de             

www.bosch-stiftung.de

 

Kontakt:

Dr. Andrzej Kaluza, DPI Darmstadt, tel. 663-400370, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Edyta Gajewska, MCK Kraków, tel. 12-4242866, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.