Z satysfakcją i radością przyjęła hamburska Polonia wiadomość, że tegoroczną  laureatką nagrody Federacji Kongresu Polonii, Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii wraz z wychodzącym w Wiedniu polonijnym pismem JUPITER, została Grażyna Słomka. Już po raz ósmy „Złotymi Sowami Polonii” uhonorowano najbardziej zasłużonych, utalentowanych, aktywnych i pomysłowych, a przede wszystkim szlachetnych propagatorów „polskości” w świecie.

 

W skład wiedeńskiej kapituły przyznającej nagrodę wchodzą redaktorzy Jupitera: Jadwiga Hafner i Cezary Kwapisz, Marek  Kudlicki – muzyk mieszkający w Austrii, Magdalena Potorska – kurator wystaw z Berlina, Beata Dżon – dziennikarka pracująca w Polsce i Austrii. Tym razem to znaczące wyróżnienie trafiło do rąk osób, których dokonania sprzyjają lepszemu poznawaniu Polski, upowszechnianiu jej walorów i najnowszych osiągnięć, a tym samym umacnianiu jej pozycji na wszystkich kontynentach, tam gdzie swoje miejsce znaleźli nasi rodacy.

 

Grażyna Słomka stanęła na wiedeńskim podium obok niezwykłych osób: reżysera Lecha Majewskiego, działacza politycznego i polonijnego Franka Spuli ze Stanów Zjednoczonych, redaktor Teresy Konopielko z Sankt Petersburga i redaktor Barbary Kukulskiej z Republiki Południowej Afryki. W tej galerii godnych i znamienitych nie zabrakło literatów, muzyków i artystów. Przedstawiono znanych z literackiej twórczości: Magdalenę Parys z Berlina i Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, artystów: Gabrielę Morawetz z Francji i Henryka Gajewskiego z Polski. W dziedzinie muzyki uhonorowano wokalistów: Dominikę Zamarę z Włoch i Aleksandra Zbigniewa Pinderaka z Austrii. W dziedzinie filmu doceniono również talent i dokonania Urszuli Antoniak z Holandii. Ucieszył fakt, że tegorocznym odbiorcą wiedeńskiej nagrody został także Steffen Möller – niemiecki aktor i satyryk, znany ze swej sympatii do Polski i Polaków.

 

Grażyna Słomka, filmoznawca, reżyser i dziennikarka, może się cieszyć, bo doceniono kolejny raz jej wieloletni trud i niebywałe zaangażowanie w dzieło propagowania osiągnięć polskiej kinematografii na Zachodzie. To dzięki niej, Polacy północnych regionów Niemiec, od Hanoweru i Bremy po Lubekę i Hamburg, mają szczęście obcować ze współczesną sztuką filmową. Tłumy Polaków i Niemców przybywają raz w miesiącu do kin komunalnych w wymienionych wcześniej miastach, bo to niebywała okazja, aby obejrzeć najbardziej ambitne nowości, i na dodatek spotkać się z wybitnymi twórcami polskiego kina: reżyserami i aktorami. Grażyna Słomka wprowadza w ten niebywały świat filmowych zauroczeń, tajemnic i niepokojów, objaśnia go i sympatycznie, fachowo przybliża. FILMLANDPOLEN (wspierany przez Konsulat Generalny w Hamburgu) jest  jej „dobrą marką”, dziełem, które doskonale przemyślane, spełnia oczekiwania polonijnej publiczności.

 

Jest to okazja do rozmów i dyskusji na wiele tematów. Można również powiedzieć, że to swoiste spotkanie z Polską, jej kulturą i bieżącymi problemami. Polonia ma świadomość łączności ze swym krajem, czuje się dowartościowana i zintegrowana. Grażyna Słomka zachęca do tych spotkań, edukuje publiczność i zdobywa coraz większe uznanie. Gratulacje! W Wiedniu otrzymała nie pierwszą już w swym dorobku nagrodę. Ma na swym koncie odznaczenia państwowe, potwierdzone listownie uznanie ministra Bogdana Zdrojewskiego, nagrody Konkursu Dziennikarskiego Światowego Forum Mediów Polonijnych, liczne nominacje do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej i, co najważniejsze, zdobywa sympatię i wdzięczność Polonii. 27 kwietnia tego roku rozpocznie się już XI Festiwal Polskiego Filmu. Będzie okazja obejrzeć „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego. Po seansach w Hanowerze i Hamburgu odbędzie się spotkanie z odtwórcą jednej z trzech głównych ról (obok Artura Żmijewskiego i Krzysztofa Chodorowskiego) i nagrodzonym w kategorii „Odkrycie Roku” Orłem 2013, Michałem Urbaniakiem oraz ze scenarzystą Wojciechem Lepianką i producentką Martą Plucińską. Grażynie Słomce jeszcze raz: wielkie gratulacje!

 

Sława Ratajczak

Red.odp.: Aleksandra Kolasińska