prof. dr Udo Sträter, Małgorzata Ławrowska, prof. dr Klaus Dicke -Fot.: Jan-Peter Kasper/FSU Jena

 

Na uniwersytetach Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze oraz Fryderyka Schillera w Jenie powstaje Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wesprze Centrum przez pierwsze trzy lata działalności kwotą 150.000 Euro rocznie, z możliwością przedłużenia finansowania o kolejne dwa lata. W dniu dzisiejszym umowę o utworzeniu Centrum podpisali rektorzy uniwersytetów w Halle-Wittenberdze i Jenie, prof. Udo Sträter i prof. Klaus Dicke oraz Małgorzata Ławrowska, dyrektor i członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. „Poprzez wsparcie tego przełomowego projektu, zainicjowanego wspólnie przez Polaków i Niemców, możemy zinstytucjonalizować nową jakość polsko-niemieckich relacji w Europie także dla przyszłych pokoleń”, podkreśliła Małgorzata Ławrowska.

 

Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera, które znacznie wzbogaci badania naukowe w Niemczech poświęcone wschodniemu sąsiadowi, będzie mieściło się na Uniwersytecie w Halle-Wittenberdze. Umowa przewiduje powołanie dwóch profesur w Halle i w Jenie. Oprócz tego powstanie nowatorski w skali Niemiec kierunek studiów magisterskich –  „międzywydziałowe studia polonistyczne”. Dodatkowe środki finansowe przeznaczone będą na projekty naukowo-badawcze i kierowane zwłaszcza do młodych pracowników nauki. Oprócz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej projekt wspierają Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) i Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki.

 

Centrum Studiów Polonoznawczych rozpocznie działalność w semestrze zimowym 2013/2014.

 

„Po Centrum Studiów Polonoznawczych spodziewamy się wzbogacenia studiów o Polsce na  Uniwersytecie Marcina Lutra. Cieszymy się bardzo, że dzięki podpisanej dzisiaj umowie Centrum już wkrótce rozpocznie pracę. Uniwersytet w Halle-Wittenberdze łączą wieloletnie partnerstwa z pięcioma polskimi uniwersytetami, które możemy w tym kontekście twórczo spożytkować .” – stwierdził prof. Udo Sträter. „Dzięki temu projektowi także współpraca uniwersytetów w Halle i Jenie przyniesie nowe owoce”.  

 

„Centrum Studiów Polonoznawczych i slawistyczna profesura językoznawcza jeszcze bardziej wzmacniają ukierunkowanie Uniwersytetu Fryderyka Schillera w Jenie na Europę Wschodnią”, powiedział prof. Dicke po podpisaniu umowy. Rektor przypomniał bogatą tradycję intensywnych kontaktów naukowych – sięgających aż po Kaukaz i na Bałkany –, które łączą Uniwersytet w Jenie ze wschodnimi sąsiadami. Centrum Studiów Polonoznawczych będzie ważnym partnerem dla Kolegium Imre-Kertésza, koncentrującego się na badaniu historii Europy Wschodniej XX wieku.

 

Centrum otrzymało imię wybitnego polskiego historyka i slawisty Aleksandra Brücknera (1856-1939), który na początku XX wieku przyczynił się do uznania slawistyki za samodzielną dyscyplinę badawczą.

 

Kontakt: Katrin Rehschuh
Biuro Rektora Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze
Universitätsplatz 10, 06108 Halle
tel.: 0049 345 / 5521002
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

dr Renate Adam
Rektorat Uniwersytetu Fryderyka Schillera w Jenie
Fürstengraben 1, 07743 Jena
tel.: 0049 3641 / 931000
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Karoline Gil
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Biuro w Berlinie
tel.: 00 49 30 / 240478511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Fot.: Jan-Peter Kasper/FSU Jena

 

wiecej info na: http://fwpn.org.pl/aktualnosci/powstaje-centrum-studiow-polonoznawczych-im-aleksandra-brucknera-SvE3JH