Produkcja cenionego przez widzów cyklu audycji prof. Jana Miodka "Słownik polsko@polski" będzie kontynuowana przez TVP Polonia.


W wielkanocną sobotę mieliśmy zobaczyć ostatni odcinek programu literackiego "Słownik polsko@polski" prof. Miodka. Powodem wstrzymania produkcji miało być zmniejszenie dotacji dla telewizji Polonia ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wraz z TVP finansuje stację.

Po długich rozmowach MSZ zwiększyło swój udział. Dzięki temu można będzie kontynuować produkcję programu - mówi rzecznik TVP Joanna Stępień-Rogalińska.

Decyzji o wstrzymaniu produkcji ostro sprzeciwili się internauci w Polsce i na świecie.

Gorące apele o kontynuację programu można było przeczytać m.in. na jego profilu na Facebooku. "Kategorycznie protestuję. Jeszcze tego brakowało, aby wspaniale prowadzony przez prof. Miodka program o naszym języku został zlikwidowany. Jestem oburzony" - pisał jeden z internautów.

W sieci została również opublikowana petycja do MSZ z prośbą o ocalenie programu. Pod sprzeciwem podpisało się prawie 4 tys. internautów.

Powrót programu ucieszył prof. Miodka, choć jak mówi, telewizję traktuje jedynie jako przygodę i przyjemność: - Tak jak w życiu, coś się zaczyna i coś kończy. Pomyślałem, że może już dosyć. Jest mi jednak bardzo miło, że tyle osób nas popiera i wszystkich noszę w sercu. Jeśli program przetrwa, to wspaniale, ale jeśli nie, to też nie będzie tragedii.

Radości nie krył za to Witold Świętnicki, reżyser programu: - Chciałbym podziękować wszystkim za poparcie i piękne słowa. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni i wdzięczni. W programie robimy coś naprawdę fajnego, a nie jest to regułą w telewizji.

Według reżysera zmiana decyzji to dowód na to, że internauci są silni, a telewizja ich słucha. - Nigdy wcześniej nie było aż takiego poruszenia w związku z likwidacją żadnego innego programu - komentuje.

"Słownik polsko@polski" jest edukacyjnym programem emitowanym na stacji Polonia i cieszy się popularnością wśród Polaków w kraju i za granicą. Biorą w nim udział m.in. uczniowie szkół i internauci na całym świecie, którzy m.in. przez Skype'a rozmawiają z prof. Miodkiem o częstych błędach językowych. Program można oglądać w soboty.

Info . Gazeta Wyborcza
Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,13684909,Miodek_zostaje_w_TVP_Polonia__MSZ_dolozyl_pieniadze.html#ixzz2PiR6yngL