Ponad 1600 wystawców z 67 krajów, 407 tysięcy odwiedzających, 80 ministrów Rolnictwa i około 46 mln Euro obrotu zanotowały w tym roku Targi Gospodarki Żywnościowej Rolnictwa i Ogrodnictwa Grüne Woche, jednej z największych tego typu imprez w Europie.

Jako bezstronny obserwator wybrałam się na targi po raz pierwszy. Wydaje się, że reprezentacja Polski na targach o tak dużym prestiżu nie powinna być kwestią przypadku. Takie przedsięwzięcia powinny być realizowane mądrze, ale i z rozmachem i fantazją, której, uważam, nam jako Polakom wcale nie brakuje. To właśnie polska żywność, kreatywność i kultura jest wspaniałym towarem eksportowym – szansą dla małych i większych przedsiębiorców,  ale również możliwością do zachęcenia obcokrajowców, których w Berlinie, multikulturalnej stolicy Europy, jest około pół mln, do odwiedzenia naszego pięknego kraju, a naszych rodaków na obczyźnie do powrotu w rodzinne strony.

Taką niepowtarzalną szansę dostało ok.100 wystawców z Polski, którzy prezentowali się na stoiska z 12 regionów. Warmińsko mazurskie czarowało walorami natury, śląskie zarażało „pozytywną energią” a małopolska namawiała, żeby ją odkrywać (tłum. Genieße Małopolska). Atmosfera była bardzo przyjemna a obsługa stoisk uśmiechnięta i pomocna, reagowała na zaczepki zarówno po niemiecku, angielsku i polsku. Nie brakowało też wielu stanowisk informacyjnych.

Nie powinniśmy jednak tonąć w zachwytach, ale zastanowić się co moglibyśmy zrobić lepiej, aby w przyszłym roku święcić większe tryumfy. Na stanowiskach informacyjnych nie brakowało ulotek i gazet, ale w obsłudze świeciły pustki. Najbardziej przerażał brak ogólnego pomysłu, motywu czy idei, która spajałaby ze sobą wszystkie województwa.

Wprawdzie stoiska wyglądały jednolicie, ale Polskość rozmyła się na rzecz mniej istotnych symboli regionalnych i haseł marketingowych.

O ile dla Polaka przekaz był jasny, o tyle dla obcokrajowców, mógł być mylący. Zdawało się, że można by przejść koło polskich stanowisk i nie zauważyć, do jakiego kraju właściwie należą. W przedostatni dzień targów zabrakło także nagabywaczy, którzy zachęcaliby do degustacji i kupowania polskich produktów.

Szczególnie województwo Zachodniopomorskie przyciągało do siebie ciekawym folkowym wyglądem i pierniczkami, które można było sobie wypełnić dowolnym cukrowym napisem. Prosty a ciekawy pomysł przyciągał do siebie tłumy gości. Z rozmowy przeprowadzonej z Panami z Urzędu Marszałkowskiego z Województwa Zachodniopomorskiego, Panem Marcinem Krawczykiem i Pawłem Kuźniarem, można się było nieco więcej dowiedzieć o przygotowaniach do tej imprezy.

Okazało się, że każde z województw ma osobną politykę przyznawania wystawcom prawa do uczestnictwa w Targach Żywności. W wypadku Województwa Zachodniopomorskiego, zasady te były ustalone przez komisję oddelegowaną w tym celu przez Urząd Marszałkowski. Panowie nie byli mi w stanie przybliżyć kryteriów stosowanych przez komisję. Wyjazd polskich wystawców był finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Co byłoby, gdyby nie było funduszu z Unii? Na to pytanie obydwaj Panowie odpowiedzieli żartując, że prawdopodobnie o uczestnictwie w Grüne Woche mogliby pomarzyć. Interesującą kwestią było w jaki sposób urzędy pomagają przedsiębiorcom z Polski w ekspansji na rynek niemiecki. Jak to jest, że w Polskich sklepach półki uginają się od niemieckiego jedzenia a w niemieckich sklepach trudno jest cokolwiek polskiego dostać, poza piwem. Odpowiedź nie była satysfakcjonująca: „jest to indywidualna sprawa wystawców i to do nich powinno się skierować to pytanie”. Panowie skwitowali, że większość z wystawców to producenci regionalni nie produkujący na dużą skalę…

Czy to oznacza, że mali przedsiębiorcy nie potrzebują pomocy z urzędu? Czy też taka pomoc byłaby w jakikolwiek sposób naruszeniem gospodarki wolnorynkowej? Oczywistym jest przecież fakt, że duże koncerny stać na reklamy i zawieranie milionowych umów. Duże przedsiębiorstwa sama świetnie sobie radzą bez pomocy urzędników. Kierując się zasadą po nitce do kłębka kolejną osobą, z którą zdecydowałam się porozmawiać był jeden z wystawców z Małopolski. Pan Andrzej Mędrala właściciel ciastkarni i lodziarni „Melba” z Krzeszowic, brał udział  w Grüne Woche. Okazało się, że w Małopolsce kryteria udziału były bardziej przejrzyste: tylko wielokrotnie nagradzane produkty znalazły się w ofercie z Małopolski. W tym ciasteczka Pana Andrzeja, który celem ulepszania swoich produktów startował, nie bez sukcesów, w wielu konkursach.

Niestety nagrodzone tytułem Polskiego Producenta Żywności 2012  krzeszowickie ciasteczka prozdrowotne przeszły przez targi niezauważone nawet dla właścicieli polskich sklepów w Berlinie, co właściciel firmy podkreślił z rozczarowaniem, bo liczył na nawiązanie zagranicznych kontaktów. Tymczasem zainteresowani byli Rosjanie. Wnioski same cisną się na usta. Zostaje mieć nadzieję, że sytuacja się poprawi i władze zainteresuje los polskiego przedsiębiorcy za granicą, bo na tym skorzystają wszyscy Polacy, nie ważne czy mieszkają w Polsce czy nie. Skorzysta również wizerunek Polski, jako produkującej żywność smaczną o wysokiej jakości (co jest przecież faktem).

Powinniśmy brać przykład z Niemiec, Rosji czy Norwegii, które na Grüne Woche wypadły znakomicie i bez kompleksów promować polskie marki jak najlepiej, bo to oprócz naturalnych walorów naszego kraju, przyciągnie potencjalnego turystę. Życzymy Polskim urzędnikom lepszej organizacji i większych sukcesów w przyszłym roku.

Katarzyna Kozicka

Berlin, 6 luty 2013