Mniejszość Niemiecka doczekała się własnego portalu internetowego! Od 05.11.2012 na domenie www.vdg.pl działa platforma komunikacyjna wszystkich Niemców w Polsce.

Pomysł wspólnego portalu internetowego Niemców w Polsce, który ma być przestrzenią komunikacji dla stowarzyszeń skupionych wokół Związku Niemieckich Stowarzyszeń powstał już w 2010 roku, kiedy to zorganizowano liczne szkolenia i spotkania mające na celu ustalenie jego struktury, wytyczenie celów oraz funkcji, jakie ma spełniać. Jak przyznał Bernard Gaida Przewodniczący ZNSSK w jednym z udzielonych na temat portalu wywiadów konieczność jego stworzenia wynikła przede wszystkim z potrzeby usprawnienia komunikacji pomiędzy poszczególnymi organizacjami MN, które działają na terenie aż 10 województw w całej Polsce: - Najważniejszą cechą portalu ma być to, by mógł on być redagowany przez wszystkich członków Związku Niemieckich Stowarzyszeń i by był platformą komunikacji. Obecnie tempo przesyłanych - najczęściej na piśmie - informacji jest zbyt wolne.

Jak wiele jest organizacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce można przekonać się już na samym portalu. Odpowiedzialny za projekt Specjalista ds. Mediów ZNSSK Łukasz Biły mówi: - W ramach portalu przygotowaliśmy całą bazę danych wszystkich naszych organizacji w formie interaktywnej mapy. Dzięki temu każdy może przy pomocy kilku kliknięć odnaleźć organizację MN w swojej okolicy, odszukać jej dane kontaktowe, a przy pomocy funkcji satelitarnej „Google maps” nawet w niektórych przypadkach obejrzeć z bliska jej siedzibę. Na takiej mapie widać jak na dłoni, że w samym Województwie Opolskim mamy ponad 300 organizacji.

Co jeszcze ma do zaoferowania nowy portal internetowy Mniejszości Niemieckiej? Łukasz Biły dodaje: - To, co udało się nam stworzyć właściwie nie jest nawet stroną internetową tylko interaktywnym narzędziem wielofunkcyjnym. W jednym miejscu mamy encyklopedię o Niemcach w Polsce z krótkim rysem historii, opisem działalności politycznej czy kulturalnej, mamy atrakcyjną mediatekę z najnowszymi zdjęciami, plikami audio i filmami o naszej działalności, a także ciągle aktualny kalendarz wydarzeń, dzięki, któremu nikt nie przegapi już żadnego wydarzenia z naszej oferty kulturalnej. Na tym jednak nie kończą się funkcje portalu: - Ciekawym narzędziem jest też opcja FAQ, dzięki, której nasz portal będzie de facto działał, jako internetowe centrum doradcze. Jeśli tylko będziemy w stanie odpowiemy użytkownikom na każde pytanie związane z naszą społecznością.

Nowa platforma funkcji ma, więc multum, a jak zapewniają przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej, dzięki łatwemu w obsłudze systemowi opartemu na licencji „Open Source” ma on jeszcze duży potencjał rozwoju: - Portal zbudowany jest na systemie Joomla, do którego powstają ciągle nowe aktualizacje oraz dodatki, będzie się, więc na bieżąco rozwijał – zapewniają Niemcy w Polsce.

Najważniejszą funkcją portalu pozostaje jednak bycie platformą dla prezentacji swojej działalności przede wszystkim dla najmniejszych organizacji. Aby jak najlepiej wypełnić tę funkcję Mniejszość Niemiecka chce stworzyć cały system redaktorów i administratorów: - Mamy bardzo wiele organizacji, które chciałyby prowadzić własną stronę, a tak naprawdę nie wiedzą, od czego zacząć. Teraz już nie muszą się zastanawiać. Wystarczy, że zgłoszą się do nas, a my stworzymy im ich własne miejsce na portalu, które będą mogli sami administrować, pisać teksty, a nawet prezentować własne zdjęcia lub filmy. Zachęcam do tego, ponieważ patrzenie jak krok po kroku powstaje własna strona internetowa jest naprawdę świetną rzeczą, a dobra prezentacja w internecie podstawą działalności każdej organizacji w dzisiejszych czasach – kończy Łukasz Biły.

Portal internetowy Niemców w Polsce został w całości sfinansowany przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Autor: Łukasz Biły