W 2020 roku burmistrzowie miast Oberhausen i Tychy podpisali umowę o współpracy, która dotyczyć ma wspólnych przedsięwzięć w zakresie kultury, oświaty, sportu oraz gospodarki. Umowa podpisana została w Oberhausen 17 lutego 2020 roku. Tego dnia nad ratuszem powiewała polska flaga. Jednym z efektów podpisanej wówczas umowy był trzydniowy, bogaty w wydarzenia Festyn Kulturalny w Oberhasuen, który odbył się latem 2022 roku na scenie przy restauracji „Gdańska”. Właściciele tego lokalu mieli duży wpływ na podjęcie przez dwa wspomniane miasta współpracy.

W pierwszym dniu dominował program dla dzieci, m.in. dyskoteka prowadzona przez zespół PolTon oraz malowanie twarzy. Pod wieczór na scenie wystąpił znany lokalnie zespół Superzeit. W części oficjalnej przemówienia wygłosili Konsul Generalny Jakub Wawrzyniak oraz Burmistrz Oberhausen Werner Nakot.

W drugim dniu imprezy wystąpił znany polonijny duet Benrose. Pod wieczór tyski teatr uliczny „HoM” zaprezentował sztukę „Monsieur Charlie”. Natomiast w niedzielę doktor i pisarz Sylwester Minko prezentował swoją literacką twórczość. Uzupełnieniem tych ciekawych dni jest wystawa czterech tyskich artystów pt. „Kunst aus der Partnerstadt Tychy”, czynna do 10 lipca w Galerii KiR oraz w restauracji Gdańska.

Oprócz Tych, miastami partnerskimi dla Oberhausen są: Carbonia we Włoszech, Mersin w Turcji, Middlesbrough w Wielkiej Brytanii, Toronto w Kanadzie oraz Zaporoże w Ukrainie.

Tekst: Leonard Paszek

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.