Zespół "Stan zawieszenia" z Berlina zdobywcą Grand Prix V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki "Opole" 2022". Gratulujemy! 

Stan Zawieszenia to formacja muzyczno – wokalna składająca się z 5 Polaków i jednego Niemca, którzy na przestrzeni 6 lat, dzięki zamiłowaniu do muzyki i chęci koncertowania dla Polonii mają w środowisku wielu zwolenników. Zespół gra w składzie: Dorota Puszakowska, Wojciech Sowiński, Waldemar Labanowicz, Andrzej Mersztin, Bogdan Mersztin, Bernd Barthel. Zespół w swoim repertuarze ma własne kompozycje, wykonuje też popularne przeboje chętnie słuchane i wspólnie śpiewane. Na polonijnych imprezach zawsze miło jest spotkać się ze znajomymi, by przy dźwiękach muzyki lekkiej i przyjemnej dla ucha oderwać się od przyziemnych spraw i przenieść się w inną, beztroską rzeczywistość.

Zespół Stan Zawieszenia od paru lat bierze udział w Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zdobywając każdorazowo prestiżowe nagrody: w 2019 roku – Nagroda Prezesa Radia Opola, w 2021 roku wyróżnienie za interpretację piosenki patriotycznej. Polonię berlińska cieszy fakt, że w swoim środowisku mamy zespół muzyczny z prawdziwego zdarzenia, w którym grają muzycy z wysokimi kwalifikacjami. Zespół „Bez zawieszenia”zdobywa laury poza Berlinem, byłoby dobrze gdyby kapituła Nagrody Polonijnej „Najlepsi z Najlepszych” dostrzegła wielkie zasługi na rzecz Polonii. Festiwal Polonijnej Piosenki – Opole 2022 to miejsce spotkań artystów polonijnych, którzy rozproszeni są na całym świecie. Od 5 lat do Opola przyjeżdżają zespoły muzyczne, soliści,  wokaliści, którzy w kraju emigracji na co dzień tworzą i wykonują muzykę.  Organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu - Halina Nabrdalik, dziennikarka Radia Opole - dzięki swojej działalności, uczestnicy opolskiego festiwalu promuje polską kulturę w krajach, w którym żyją. Ideą festiwalu jest zarówno integracja środowisk polonijnych, jak również kreowanie więzi Polonii i Polaków z ojczyzną, ale też edukacja mieszkańców naszego regionu na temat Polonii.

W tym roku do Opola przyjechali artyści z dwunastu państw:  Litwa, Białoruś, Ukraina, Francja, Niemcy, Hiszpania, Austria, Włochy, Szwecja i Królestwo Niderlandów po raz pierwszy. Zespoły konkurowały o Grand Prix - nagrodę w wysokości 6.500 zł, przewidziane były inne wyróżnienia.

Koncerty odbywały się w Opolu, Prudniku, Gogolinie i Pilszczu, który trwał cztery dni.

Głównym organizatorem festiwalu jest Opolski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Radio Opole – jak co roku – jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Wśród organizatorów są również: Prudnicki Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Prudniku, Urząd Miejski w Opolu, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Gogoliński Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Gogolinie.

Tekst opracowała: Krystyna Koziewicz

Zdjęcia nadesłał: Jerzy Stemplewski

Autor zdjęć: Stanisław Wierzgoń, Krystyna Koziewicz

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.