Festyn z okazji Dnia Polonii organizowany jest od lat przez Polską Radę Związek Krajowy w Berlinie na placu przed ratuszem dzielnicy Reinickendorf. Tu prezentują się polonijne organizacje, występują zespoły muzyczne i co roku zapraszani są przedstawiciele innego regionu Polski, ażeby mogli dokonać promocji swojej małej ojczyzny.

W tym roku wybór padł na powiat kościański – prawdziwe serce Wielkopolski. Zarekomendował go pan Senator Wojciech Ziemniak, który właśnie z tych terenów pochodzi. Pan Senator jest członkiem senackiej Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą i bywał częstym gościem na naszych polonijnych wydarzeniach w Berlinie.

Zarząd Polskiej Rady zaproszony został do Kościana koło Poznania na spotkanie z włodarzami miasta, powiatu i gmin Kościan. Wyruszyliśmy w słoneczną niedzielę, 13.03.2022r. i byliśmy mile zaskoczeni otwartością mieszkańców oraz urodą tej wielkopolskiej ziemi. Zakwaterowani zostaliśmy w pięknym XVIII-wiecznym pałacu, wybudowanym przez księcia Jabłonowskiego z holenderskiej rodziny królewskiej. Pałac Racot to obecnie siedziba Stadniny Koni i ośrodek szkoleniowo- rekreacyjny. W przeszłości gościli w nim m.in. Tadeusz Kościuszko, Józef Poniatowski, Józef Wybicki i Wojciech Bogusławski. W okresie międzywojennym w Racocie bywali Prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.

Pan Senator Wojciech Ziemniak zabrał nas do Januszewa, gdzie w budynku dawnej, wiejskiej szkoły podstawowej znajduje się pokój pełny pamiątek, pucharów i odznaczeń Senatora, świadczących o jego aktywności w promocji sportu i zdjęć z wyjazdów z uczniami ze swojej szkoły i gminy na igrzyska sportowe i olimpiady.

Na koniec dnia podziwialiśmy zachód słońca nad zalewem w Nowym Dębcu – miejscu rekreacji dla mieszkańców gminy. Wieczorem odbyliśmy spotkanie z zastępcą starosty gminy panem Mirosławem Dudą i omówiliśmy szczegóły promocji gminy na Dniu Polonii w Berlinie.

W poniedziałek, 14.03.2022r. odwiedziliśmy Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Racocie, które po reformie w 2017r. zostało przekształcone w Zespół Szkół Gminy Kościan, przedszkole i szkołę podstawową. Budynek jest imponująco duży, przestronny, a sala gimnastyczna z trybunami dla kibiców przypomina halę sportową. Dyrektor szkoły opowiadał jak szkoła włącza się w pomoc dla uchodźców ukraińskich, których dzieci chodzą już do tej szkoły.

W budynku znalazły się sale, gdzie wystawione są liczne pamiątki z wycieczek uczniów na igrzyska zimowe i olimpiady odbywające się w różnych rejonach świata. Galerie zdjęć sławnych sportowców, gości odwiedzających szkołę, puchary, proporczyki, odznaczenia, nagrody i medale - wszystko to pokazywał i objaśniał pan Senator, który był w tej szkole nauczycielem sportu, a później jej dyrektorem.

W odnowionym budynku Urzędu Miejskiego Kościana uczestniczyliśmy w spotkaniu Zarządu Rady Powiatu Kościańskiego. Omówiliśmy wszelkie szczegóły związane z promocją podczas Dnia Polonii w Berlinie 07.05.22r. Na festynie wystąpią zespoły reprezentujące gminy, miasta i powiat kościański.

Miasto Kościan będzie reprezentować Kapela Dudziarska „Sokoły” i młodzież ze Szkoły Tańca „Poezja”. Miasto Czempień wyśle chór „Harfa”. Z miasta Krzywiń przyjedzie Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, a z miasta Śmigiel na festynie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”. Gmina Kościan pochwali się zespołem folklorystycznym „Kokorzynianki”.

Samorząd powiatowy będzie pełnił funkcję opiekuna i koordynatora oraz zorganizuję promocję. Zarząd Polskiej Rady wystosował także zaproszenie do Berlina dla wszystkich mieszkańców, którzy by chcieli wziąć udział naszym festynie polonijnym.

Efekty uzgodnień przedstawiono na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Kościanie. Na wszystkie pytania dziennikarzy prasy lokalnej odpowiadali pan Ferdynand Domaradzki – przewodniczący Polskiej Rady i jego I zastępca – pani Małgorzata Tuszyńska.

Zarząd złożył też wizytę w Biurze Senatorskim Wojciecha Ziemniaka, który deklarował wszelką pomoc. W tym roku chcemy festyn przeprowadzić z mottem „Solidarni z Ukrainą”.

Przed samym wyjazdem do Berlina zwiedziliśmy jeszcze znajdujące się w Stadninie w Racocie Muzeum Powozów, gdzie wśród eksponatów można obejrzeć powóz, którym 26 grudnia 1918r. po przyjedzie do Poznania jechał Ignacy Jan Paderewski do hotelu Bazar, entuzjastycznie witany przez Polaków. Dzień po tym wydarzeniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które jest przedstawione w serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.

Mimo krótkiego pobytu, jesteśmy pod wrażeniem. Mieliśmy okazję lepiej poznać historię regionu i podziwiać gospodarność Wielkopolan. Dziękujemy za niezwykłą gościnność włodarzom i działaczom Kościana.

Polska Rada - Związek Krajowy w Berlinie