Piast 1

Pierwszy raz od półtora roku zrobiło się znowu głośno w Klubie „Kontakt” w Essen. Gdy tylko obostrzenia pandemiczne trochę ustąpiły Gmina Polska „Piast” zorganizowała tam spotkanie poetycko-muzyczne, na które zaproszeni zostali poeci – Bronek z Obidzy i Krzysztof Mrowiec. W tej poetyckiej podróży muzycznie towarzyszyli im: znakomita wokalistka Margaux Kier oraz charyzmatyczny pianista Henning Brand.  Niestety nie wszyscy spragnieni przez okres pandemii muzyki i poezji mogli w tym spotkaniu uczestniczyć.

Organizatorzy dostali zgodę na przyjęcie łącznie tylko 35 osób. Ta kameralna uczta dla wielu była zwiastunem normalności. Członkowie i sympatycy „Piasta” nareszcie mogli się spotkać, porozmawiać i uczestniczyć w odkrywaniu poezji dwóch znakomitych poetów, którzy prezentowali najnowsze swoje książki i wiersze.

Bronek Kozieński, znany bardziej jako Bronek z Obidzy, swoją piękna góralską gwarą przybliżał uczestnikom najnowsze swoje wiersze, które są często jego subiektywną odpowiedzią na to, co nas przez ostatnie lata nas otacza i w czym przyszło nam żyć. Każdorazowo tak samo nowym wierszem, odpowiadał mu poeta z Gelsenkirchen Krzysztof Mrowiec. Tym razem oprócz wierszy zaprezentował swoją pierwszą powieść pt. Izydor. Historia hanysa z polskich gór. Jest to powieść balansująca na granicy prawdy i fikcji, wątków autobiograficznych i wyobraźni autora.

Muzycznie udoskonaliła ten wieczór Margaux Kier, która wykonała wiele własnych utworów oraz kilka z repertuaru Magdy Umer i Seweryna Krajewskiego, czym przybliżyła nas znowu do Agnieszki Osieckiej.

Tekst: Leonard Paszek