15 grudnia 2012 roku Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie oraz Zarząd Polskiej Rady – Związek Krajowy w Berlinie zaprosił działaczy polonijnych na kolację z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz wspólne kolędowanie. Miejscem spotkania była zabytkowy lokal LabSaal w berlińskiej wiosce (a tak, bo w Berlinie są też wsie) Alt- Lübars. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Konsula Generalnego Mariusza Skórki, po nim wypowiedział się przewodniczący Polskiej Rady - Ferdynand Domaradzki (proszę popatrzeć poniżej). Spotkanie takie odbyło się po raz pierwszy, a organizatorzy już twierdzą, że tegoroczna wigilia polonijna ma stać się początkiem nowej tradycji. Po raz pierwszy zaproszono nas na spotkanie, nas - działaczy polonijnych – podkreślając, że jest to wyraz uznania za nasze zaangażowanie i bezinteresowną aktywność. Miło było usłyszeć, że nasza praca społeczna, a jest nas przecież liczna rzesza, została należycie doceniona, czemu w dotychczasowej praktyce rzadko dawano wyraz.
Kolacja wigilijna miała tradycyjny charakter – było, niekończące się!, dzielenie się opłatkiem, były typowo polskie dania wigilijne,  nawet kluski z makiem i makiełki, było wspólne spożywanie potraw, rozmowy oraz takoż wspólne śpiewanie kolęd wraz z berlińskimi artystami.
Była wreszcie świąteczna atmosfera, pachnąca choinka, stroiki, świece, i prezenty, na zlecenie św. Mikołaja wyciągane z  worka przez obu panów konsulów.
Było wspaniale.
Dziękujemy.

Poniżej wystąpienie przewodniczącego Polskiej Rady w Berlinie – Ferdynanda Domaradzkiego.    

Szanowni Rodacy, Szanowny Panie Konsulu Generalny, szanowni goście z Ambasady i Konsulatu, organizacji dachowych, drodzy działacze polonijni, animatorzy kultury, ludzie mediów.
Drodzy Przyjaciele.
Polska Rada w Berlinie ma zaszczyt spotkać się z wybitnymi przedstawicielami polonijnymi, którzy swoim zaangażowaniem przyczyniają się do wzbogacenia multikulturowego wizerunku Berlina, podnosząc tym samym status i prestiż Polaków w stolicy Niemiec i w Europie. Jesteśmy coraz bardziej widoczni na mapie kulturalnej Berlina, pielęgnujemy język tradycji, język serca, polskie święta narodowe, tradycje, rytuały, jak te na Boże Narodzenie, które posiadają magiczną moc, a znaleźć je można wszędzie tam, gdzie znajdują się Polacy. Na obczyźnie tworzymy wspólnotę polską, przyświeca nam zasada, że razem możemy zdziałać więcej, mamy potencjał i tworzymy siłę nie na słowa, a na czyny.  Każdy kto pragnie być z nami, ma swoje miejsce we wspólnocie, na zasadzie wzajemnego poszanowania i partnerstwa. Na pewno nie wszyscy Polacy nam wtórują, ale to jest ich osobisty wybór, my chcielibyśmy być razem i nikomu nie zamykamy drogi.
My tu wszyscy dzisiaj zgromadzeni chcemy w tym szczególnym dniu być razem, bo tak nakazuje nasza polska tradycja. Tak samo jak w Polsce, tak i na obczyźnie Święta  Bożego Narodzenia spędzamy rodzinnie, w ciepłej atmosferze, w dobrym nastroju, wśród pachnącego igliwia, oszołomieni migotaniem świec, wonią świątecznych dań. Każdemu Polakowi Święta kojarzą się z cudownym rodzinnym spotkaniem, wyczekiwaniem pierwszej gwiazdki, z kolędnikami, opłatkiem, prezentami, zapachem piernikowego ciasta i pasterką.
Kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów religijnych to nasz obowiązek rodzicielski, obywatelski, nauczycielski, obowiązek organizacji, instytucji i Kościoła wobec młodego pokolenia. Nie da się uciec przed bliskością tego magicznego święta, nie sposób nie wzruszyć się powtarzalnością tego cudownego rytuału i tradycją narodową, którą buduje. Atmosferę świąteczną  stwarza wspólną kolacja, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd - to łączniki poprzednich pokoleń, naszych przodków z nami i naszymi dziećmi. Jeśli my, dorośli będziemy kultywować tradycje, przetrwają nawet wtedy, gdy  my sami już przeminiemy. Zwyczaje nadal będą żyć w pokoleniach, które przyjdą po nas.
Poczynając od dzisiejszego spotkania, zamierzamy co roku organizować wieczory wigilijne dla najbardziej aktywnych działaczy polonijnych, którym w ten sposób pragniemy przekazać wyraz uznania i podziękować za społeczną pracę na rzecz Polski, Polonii i Polaków za granicą. Każdy z nas ma polskie korzenie i chcemy przy okazji Świąt spotkać się raz w roku ze sobą, by spędzić kilka godzin w przyjaznej atmosferze, pełnej serdeczności i życzliwości. To czas pojednania z bliźnimi, kiedy wzajemnie wybaczamy sobie błędy, darujemy sobie winy. Obdarowujmy siebie życzeniami zdrowia, nie żałujmy sobie dobrych slow, czułych gestów... bo najważniejsza jednak atmosfera świąteczna, zapach choinki i wzajemna bliskość.

Kochani, Święta zbliżają się milowymi krokami....Już są za progiem.....Więc ….....
...Nastrojowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spełnienia najskrytszych marzeń, a w Nowym Roku 2013 –  wiele szczęśliwych dni wypełnionych radością i miłością..

Berlin, 17 grudnia 2012