Na IV edycję konkursu „Być Polakiem” wpłynęło 367 prac z 30 krajów świata. Wiele prac przysłano z Grecji, a nowością były prace z Azerbejdżanu i Kirgistanu. Jury złożone z 28 przedstawicieli oświaty polskiej za granicą obradowało w dniach 12-14 kwietnia 2013 w Domu Polonii w Warszawie. Jury oceniało prace w 5 grupach tematycznych i wiekowych: grupa pierwsza dla dzieci w wieku 8-10 lat odkrywała „Tajemnice rodzinnej pamiątki”, grupa druga dla dzieci w wieku 11-12 lat pisała „List do Janusza Korczaka”, grupa trzecia dla młodzieży w wieku 13-15 lat opisywała „Opowieść rodzinną, którą warto ocalić od zapomnienia”, grupa piąta dla 15 -19 latków przedstawiała „Odsiecz Wiedeńską oczyma jej uczestnika”, a najstarsza piąta grupa studentów nakreśliła swoje impresje związane z tematem „Odblaski polskości”.


W najmłodszej grupie najczęściej opisywanymi pamiątkami była biżuteria - pierścionki, bransoletki, broszki, medaliony będące do tej pory sentymentalnymi skarbami rodzinnymi. W nagrodzonych pracach jurorzy docenili sposób podejścia do tematu - próbę odkrycia i zgłębienia tajemnicy tkwiącej w opisywanych przedmiotach. „List do Janusza Korczaka” dał dzieciom możliwość podzielenia się ze zmarłym lekarzem - bohaterem swoimi refleksjami na temat ich polskości, życia emigranta, problemów społecznych i wychowawczych, z którymi spotykają się na co dzień. Większość „Opowieści rodzinnych, które warto ocalić od zapomnienia”  dotyczyła losów najbliższych osób z czasów II wojny światowej. Pretekstem do napisania wielu prac były symboliczne pamiątki rodzinne, typu walizka znaleziona na strychu, rękawiczka przerzucona przez obozowy plot i kula, która ominęła o centymetr serce. Najciekawsze historie opowiadały o wyjątkowych osobach oraz wydarzeniach. W ten sposób ukazano nieznane karty historii, jak na przykład tajemnice kopalni uranu w Kowarach, historie ukrycia rodziny Jerzego Kosińskiego przez polskich chłopów czy bohaterski wyczyn odkrycia rakiet V1, V2. Oprócz wydarzeń historycznych poruszone zostały tematy współczesne, takie jak spotkanie z prezydentem Wałęsą lub dzieje pierwszej kobiety – kapitana żeglugi wielkiej. Z prac przebija głęboki szacunek młodego pokolenia do swoich polskich przodków, a także duma ze swoich polskich korzeni. Temat  - Opowieść rodzinna, która warto ocalić od zapomnienia – wywołał także refleksje o najnowszej emigracji zarobkowej i rozterkach dzieci uwikłanych w decyzje dorosłych – „Współczesny Odys nie wyrusza na wojnę, nie spotykają go żadne niebezpieczeństwa, wyrusza w bój, którego celem jest zapewnienie bytu swojej ukochanej rodzinie”. Młodzi autorzy tekstów wykazali dużą kreatywność opisując „Odsiecz Wiedeńską oczyma jej uczestnika” z perspektywy króla Jana III Sobieskiego, jego syna Jakuba, huzarów, żołnierzy, giermków, pacyfistów, kronikarza tureckiego, żony tureckiego żołnierza oraz… koni. Jedna z laureatek, wcielając się w rolę żony tureckiego żołnierza pisze ”Wielki Allahu, dlaczego pozwoliłeś na tak wiele nienawiści, przemocy i zbrodni, gdzie brat muzułmanin zabija brata chrześcijanina ?” Studenci zastanawiali się z czym kojarzą im się  „Odblaski polskości”. Jedna z laureatek ocaliła od zapomnienia pamięć o powstaniu polskich zesłańców w 1866 roku na Zabajkale. Inny laureat na pytanie jak wygląda jego wiedza o Polsce odpowiada: „Wygląda jak witraż, który trzeba dopiero ułożyć, ale wielu szkiełek jeszcze brakuje, nawet nie wiem jakiego są kształtu i koloru?” Wśród wyróżnionych jest Kazaszka, która uczy się języka polskiego „już pięć miesięcy” i która „nie wyobraża sobie życia bez tego języka”.


Tegoroczny konkurs „Być Polakiem” mógł być zrealizowany dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W wielu pracach młodzi uczestnicy konkursu podkreślali, że to właśnie dzięki Wspólnocie Polskiej po raz pierwszy mogli przyjechać na wakacje do Polski i poczuć się Polakami. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 2 lipca 2013 w Zamku Królewskim w Warszawie. Młodych laureatów konkursu „Być Polakiem” powitał wicemarszałek Sejmu RP – Jerzy Wenderlich oraz Prezes Telewizji Polskiej – Marian Zalewski. Na uroczystość, którą uświetnił swoim występem Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego przybyło ponad 250 osób. Laureaci konkursu w ramach nagrody wyjechali w bajkową podróż po Polsce, w czasie której poznali historię Polski zwiedzając Gniezno, Toruń, Trójmiasto, Częstochowę i Kraków. Młodzi Polacy z zagranicy „zarazili się” Polską i jak sami mówią już od tej pory planują część swoich wakacji zawsze spędzać w kraju rodziców.

Inauguracja V edycji konkursu „Być Polakiem” odbędzie się w październiku 2013 w Londynie.


Organizator Konkursu „Być Polakiem”:

Fundacja „ Świat na Tak”  –  Al. J. Ch. Szucha 27, 00-580 Warszawa,                          

tel./fax: 0048 22 6293575, Maria Cholewa mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.swiatnatak.pl.


Corocznie organizowany konkurs „Być Polakiem”  to swoisty barometr uczuć młodych Polaków mieszkających za granicą. W ramach rubryki „Być Polakiem” drukujemy nagrodzone prace z całego świata. Dwie pierwsze Marty Stachowski i Katheriny Zimny pochodzą z Niemiec.