Polonia berlińska gościła ostatnio świetnego jazzmana, cenionego za wirtuozerię i kreatywność kompozytora, mistrza saksofonu – profesora Leszka Żądło wraz z zespołem European Art Ensemble.  Przyjechał do stolicy Niemiec na inaugurację Kongresu Organizacji Polskich w Niemczech i „podarował” nam koncert jazzowy na najwyższym światowym poziomie. Powszechnie wiadomo, że polski jazz jest słynny na całym świecie i jednym tchem wymienia się artystów takich jak Komeda, Trzaskowski, Kurylewicz, Matuszkiewicz, Seifert, Namysłowski, Stańko, Karolak, Urbaniak czy Dębski. Do  tego elitarnego grona należy z całą pewnością również  Leszek Żądło. W dobie oszałamiania słuchaczy banałem, kiczem i muzyką „łatwą, lekką i przyjemną”, nie wymagającą skupienia, Leszek Żądło prezentuje w perfekcyjnym wykonaniu jazz liryczny, ale zarazem i dramatyczny. Artysta współpracował z wieloma sławami sceny jazzowej, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Georgem Russelem, z European Jazz Quintet czy ORF-NDR-WDR-Bigband. Udział Leszka Żądły w światowych festiwalach miał znaczący wpływ na kształtowanie jego osobowości artystycznej. Dzisiaj gra zróżnicowany stylistycznie jazz, a krytyka zalicza go do czołowych saksofonistów europejskich.
Leszek Żądło pochodzi z Krakowa - kolebki polskiego jazzu. Z Polski wyjechal w 1966 roku i zamieszkał w Niemczech, gdzie pracował jako pedagog w Monachium, Würzburgu i Krakowie, ucząc jazzu i improwizacji. Na koncertach mistrz saksofonu wydobywa dźwięki, którymi zachwycał się legendarny Duke Ellington. W swojej bogatej biografii artystycznej posiada 80 nagrań plytowych, nadal dużo koncertuje w Polsce, Niemczech i innych krajach europejskich. Znany jest również z działalności społecznej – organizował np. koncerty charytatywne podczas stanu wojennego.
Berliński koncert Leszka Żądło z zespołem zaprezentował program o  potężnej dawce emocji i na najwyższym światowym poziomie muzycznym. Tego, co przeżywa słuchacz nie oddadzą żadne słowa. Naprawdę!     Krystyna Koziewicz

Berlin, 17.12.12

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.