Być Polakiem za granicą jest dużo trudniej niż w Polsce - mówił profesor Tomasz Nałęcz podczas gali konkursu "Być Polakiem". Podczas uroczystości, która odbyła się na Zamku Królewskim, 37 młodych Polaków mieszkających poza granicami Polski odebrało wyróżnienia.

 

Uczestnicy mieli przygotować pracę pisemną lub multimedialną na jeden z trzech tematów: "Ballada o okaleczonym mieście - Powstanie Warszawskie 1944", "Polskie drogi do wolności" oraz "Polska moich marzeń".

 

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz podczas uroczystości podkreślał niezwykłe zaangażowanie młodych Polaków w podtrzymywanie polskości. Profesor mówił, że już sam udział młodzieży polonijnej w konkursie jest dla Polaków mieszkających w kraju rzeczą istotną. Podkreślał, że udziałem w tym konkursie młodzież manifestuje przywiązanie do tej polskości, o którą trudniej niż tutaj w kraju.

 

Jedna z wyróżnionych, 18 letnia Karolina Roman z Kanady, napisała pracę o żołnierzach walczących pod Monte Cassino. Jak wyjaśniała, bycie Polką to dla niej fundamentalna postawa. Jak zapewniała, zawsze podkreśla że jest z Polski, a postawa Polaków podczas wojny, ta wola przetrwania całego narodu jest dla niej inspiracją.

 

Paweł Rzepczak mieszkający we Włoszech w multimedialnej pracy ukazał losy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Jak podkreślał ci ludzie są dla niego autorytetami i pokazują wartości najważniejsze dla Polaków. Wyjątkowość żołnierzy generała Andersa - mówił - polegała na ich ogromnej odwadze i poświęceniu dla kraju "a to jest niezwykły przykład z punktu widzenia Polaka".

 

Do piątego konkursu wpłynęło 368 prac z 30 krajów świata. Jury konkursu wybrało 18 laureatów i wyróżniło 19 osób.

 

Celem konkursu "Być Polakiem" jest podtrzymanie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski.

 

IAR

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.