Tak możemy powiedzieć o Wiebke Siem, która niedawno uhonorowana została prestiżową nagrodą Goslarer Kaisering (przyznawaną od 1975 przez Verein zur Foerderung Moderner Kunst e.V).

 

Mieszkająca w Berlinie, a urodzona w Kilonii plastyczka, od lat wzbudza podziw odważnymi, niezwykłymi w zymyśle pracami. Mówi się, że tworzy sztukę kobiecą, wyrosłą z feministycznych tęsknot, skłonności i upodobań. Rozbudza wyobraźnię zaskakującymi instalacjami, w których zdaje się wyrażać niepokoje i absurdy współczesnego świata.

 

Wykształcona u Stanleya Brouwna w Hamburgu, zainteresowana sztuką konceptualną stworzyła szereg śmiałych prac, dla których inspiracją stała się damska moda, tekstylia, ubrania, akcesoria, takie jak kapelusze, torebki, buty. W różnorodności form, kształtów i wzorów, wielorakości materiałów odkryła bogactwo odniesień i skojarzeń. Nieograniczona niczym wyobraźnia podsunęła jej pomysły, które są manifestem swobody, uniesienia, szaleństwa, irytacji i kpiny także. To sztuka porywająca i doprawdy kobieca, ekscytująca bogactwem i zestawieniem rekwizytów, które niczym w spektaklu, przemawiają nowym swym znaczeniem i funkcją.

 

Kiedy Niemcy zachwycają się sztuką Wiebke Siem, my Polacy możemy powiedzieć, że ta wybitna artystka jest nam bliska. Nie tylko dlatego, że jeździ do Polski i tam miała wystawę. Jest coś więcej w jej sympatii do naszego kraju. Otóż jej matka pani Isolda Siem była założycielką Deutsch – Polnische Gesellschaft w Kilonii w roku 1972. Pochodziła, jak Karl Dedecius, z Łodzi i mówiła także w języku polskim. Wspierała organizację, do późnych lat swego życia uczestniczyła w spotkaniach i zrobiła wiele dla polsko-niemieckiego pojednania i dialogu. Cieszyła się wielką sympatią kilońskich Polaków. Szacunek i życzliwość do kraju urodzenia przekazała córce.

 

Zatem cieszy nas Polaków ta zaszczytna nagroda, która stawia Wiebke Siem w szeregu najwybitniejszych niemieckich twórców wysoko ocenianych na „Documenta” w Kassel, której laureatem był także polski atrysta zamieszkujący na emigracji Roman Opałka.

 

Dalszych sukcesów życzymy pani Siem i wystaw w Łodzi i Warszawie także!

 

Sława Ratajczak 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.