Tradycyjnie już, od drugiej niedzieli  Adwentu, na Dworcu Głównym w Monachium stoi polska szopka bożonarodzeniowa. Uroczyste jej otwarcie miało miejsce 8 grudnia 2013r.

W tym roku organizatorami szopki są Polska Parafia Katolicka w Monachium z Grecko-Prawosławnym Kościołem w Bawarii, przy współpracy z m.in. dyrekcją dworca i Radą Cudzoziemców. Szopka bedzie stała do Trzech Króli, czyli do 6 stycznia 2014r.

 

Pomysł ustawiania polskich szopek na dworcach kolejowych, ale i też np. na lotniskach, wyszedł od księdza Witolda Broniewskiego ze Stuttgartu. Celem tej inicjatywy jest przekazanie bożonarodzeniowego przesłania podróżnym i gościom, a także prezentacja polskiej tradycji świątecznej. Pierwsza tego typu szopka stanęła w 1996r. przed dworcem w Stuttgarcie.

 

 

Po siedemnastu latach od narodzin tego projektu szopki stawiane są już w całej Europie i z roku na rok jest ich coraz więcej. Wykonuje je w większości polska młodzież ze szkół plastycznych. Ta, w Monachium, została wyrzeźbiona przez uczniów Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Na zdjęciach otwarcie polskiej szopki bożonarodzeniowej na dworcu w Monachium, które uświetniły polskie kolędy w wykonaniu zespołu Redemptor.

 

Bogdan Żurek

 

 

 

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.