Od wczoraj (środa, 18.12.13) oficjalna nowa siedziba Konsulatu Generalnego RP w Kolonii mieści się w samym centrum miasta (MediaPark 5, 50670 Köln). Przeniesienie siedziby do nowoczesnego biurowca ma na celu polepszenie usług i umożliwienie interesantom łatwiejszego dostępu do pomocy urzędniczej.

 

Dotychczasowym miejscem placówki dyplomatycznej w Kolonii była willa przy Lindenalle 7, która została wystawiona na sprzedaż. Zabytkowy kompleks znajdujący się w jednej z najdroższych dzielnic Kolonii – Marienburgu – był bardzo silnie kojarzony z Polską. Najpierw był siedzibą ambasady, potem konsulatu generalnego. Był miejscem spotkań Polonii, wydarzeń kulturalnych i świąt narodowych. Nieruchomość wystawiona została na sprzedaż ze względów ekonomicznych.

 

Sprawa willi przy Lindenalle 7 w Kolonii należącej do MSZ trwa już od miesięcy. Od początku była szeroko komentowana w Polsce oraz w Niemczech. Efektem sporu o budynek było dyscyplinarne odwołanie z placówki dyplomatycznej konsul generalnej Jolanty Róży Kozłowskiej, która sprzeciwiała się sprzedaży nieruchomości. Od tej pory pełniącym obowiązki konsula generalnego w Kolonii jest Jan Sobczak.

 

Źródło: MSZ, Deutsche Welle

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.