Grafika: Jaro Schlesiona - Aachen

Polonia w mieście Karola Wielkiego

Aachen – Akwizgran to miasto w zachodnich Niemczech. To stąd odjeżdżają miejskie autobusy do Belgii i do Holandii. I... jadą mniej niż 10 minut! Tak, bo Aachen to miasto przygraniczne. To tutaj „zaczyna się” Euregio (Euroregion Moza-Ren; region współpracy pomiędzy niemieckim Aachen, belgijskim Liege i holenderskim Maastricht). To miasto jest nierozłącznie związane z dziełem Karola Wielkiego – prekursora integracji europejskiej.  Aachen jest zatem miastem typowo europejskim, również ze względu na swoje wyjątkowe położenie. Godzina do Brukseli, 2 godziny do Paryża. To krócej niż podróż polską koleją z Krakowa do Warszawy. I właśnie tu – w centrum Europy – swoje miejsce ma także Polska, od której Aachen jest jednak sporo oddalone! To przygraniczne miasto jest wyjątkowo przyjazne mieszkającej tutaj Polonii – i to coś więcej niż zwykła tolerancja i uprzejmość.

 

 Prezes Klubu i Redakcji Polregio e.V. - Wiesław Lewicki

 

To właśnie tutaj w roku 2010 polski premier Donald Tusk odebrał Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego - najbardziej znaną polityczną nagrodę w Niemczech, przyznawaną corocznie od 1950 roku. W 1998 roku otrzymał ją również ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek, a w 2004 roku nadzwyczajną edycję Nagrody Karola otrzymał Jan Paweł II. Ponadto to tutaj odbywa się coroczna Gala Polonii, podczas której przyznawana jest nagroda Polonicus - najwyższe wyróżnienie europejskiej Polonii. Ma ona miejsce w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego. Projekt prowadzony przez Instytut Polonicus, znacznie też wspierany jest organizacyjnie przez Urząd Miasta Aachen. Co więcej, Aachen, miasto uzdrowiskowe, wyposażone w wybudowane przez Karola Wielkiego termy, był odwiedzany przez Księcia Czartoryskiego oraz podobno przez Fryderyka Chopina. Niemieccy historycy wspominają także o Aachen w kontekście pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, który miał towarzyszyć Ottonowi III w drodze powrotnej z Gniezna. Nic więc dziwnego, że znajdziemy tu i prężnie działającą organizację polonijną – Polregio e.V.

 

 

 

Jak to wszystko się zaczęło?

Polregio e.V. zainicjowane w 2005 roku, prowadziło działalność aż do rejestracji.  Nazwa, jak łatwo się domyślić, nawiązuje do regionu, którym znajduje się siedziba organizacji, czyli do Euregio. „Polregio” właśnie dlatego, żeby podkreślić, że i Polska ma swoje miejsce w Euregio! Miasto Aachen, zaangażowane w życie niemieckiej Polonii, nie jest osamotnione w swoich działaniach. Jednym z największych projektów realizowanych przez Polregio e.V. jest Festiwal Muzyki Polskiej Polregionale, który od lat co roku realizowany jest w różnych miejscach Euroregionu Moza-Ren. Jego gośćmi byli już m.in.: Stanisław Soyka, Tadeusz Drozda, Krystyna Prońko, Kilersi czy Justyna Steczkowska.

 

Polregionale 2012 - Justyna Steczkowska

 

Festiwal Polregionale co roku ściąga rzesze fanów polskiej muzyki i kultury – bo tu bawi się nie tylko euregionalna Polonia, ale też przedstawiciele wielu innych narodowości! Innym ważnym projektem, który organizacyjnie zawsze wspomaga Polregio, jest wspomniana już wcześniej Gala Polonii, podczas której przyznawane są nagrody Polonicus. Jej lauretami byli już m.in.: Norman Davies, Krystyna Janda, prof. Władysław Bartoszewski, prof. dr Alfons Nossol czy prof. dr hab. inż Jerzy Buzek. Corocznie odbywająca się Gala Sylwestrowa w Akwizgranie, pikniki w Plombieres, koncerty polskich zespołów, zbiórki pieniędzy na powodzian, sympozja, gazeta „Polregio”, strona internetowa  – to również „dzieci” Polregio e.V. Zatem Polregio to nie tylko organizacja zrzeszająca Polonię w Euroregionie Moza-Ren, ale również kulturalnie aktywna jednostka, która organizuje eventy, będące elementem wiążącym nadgraniczną Polonię a także utrwalającym więzi rodaków z Polską.

 

Bal Sylwestrowy Polregio w Stadtpalace centrum Aachen- Jola Wolters

Polregio w 2013 roku

Działalność Polregio w roku 2013 to szereg wydarzeń organizowanych samodzielnie lub przy współpracy innych organizacji i jednostek – bo razem można więcej! Polregio wraz z Instytutem Polonicus zorganizowało na początku maja Sympozjum, podczas którego w burzliwych i konstruktywnych dyskusjach omawiane były najważniejsze problemy i bolączki niemieckiej i światowej Polonii. Sympozjum poprzedzało Galę Polonii, podczas której rozdane zostały nagrody Polonicus dla zasłużonych dla Polonii. W roku 2013 byli to: prof. Władysław Miodunka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Maria i Czesław Gołębiewscy – twórcy kultowej polonijnej restauracji kulturalnej w Oberhausen, Basil Kerski – redaktor naczelny magazynu „DIALOG” oraz przewodniczący Centrum „Solidarność” w Gdańsku oraz Andrzej Wajda – wybitnej klasy reżyser filmowy (poniżej na zdjęciu).

 

 

Polregio e.V. uczestniczył także w przygotowaniu projektu organizowanego przez VHS w Aachen i Uniwersytet Jagielloński z Krakowa, jakim był konkurs wiedzy o Polsce i języku polskim dla niemieckiej Polonii i Niemców. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w maju 2013 w Aachen w Muzeum Prasy.

 

 

Jesień dla Polregio była również czasem wytężonej pracy. We wrześniu Polonia i jej sympatycy spotkali się ponownie w przygranicznym Plombieres (Belgia) na muzycznym pikniku, a w październiku organizacja podjęła się przygotowania koncertu popularnego w Polsce zespołu wokalnego Me Myself And I, wypromowanego w telewizyjnym show „Mam Talent”.  

 

Zespół "My Myself And I", Aleksandra i Wieslaw Lewiccy - zaąożyciele Polregio e.V.

 

Koncert odbył się w samym sercu Aachen – w Elisenbrunnen. Polregio e.V. współpracuje intensywnie z kapitułą konkursu literackiego „Być Polakiem”. Warto też wspomnieć o prowadzonej stronie internetowej: Polregio.eu, która jest źródłem wiedzy na temat przygotowywanch przez organizację projektów i eventów kulturalnych. I to jeszcze nie wszystko co Polregio ma do powiedzenia w roku 2013! Najważniejsze jednak, że Polonia na styku trzech europejskich granic co roku udowadnia, że ma tu swoje miejsce i tak naprawdę... granice wcale nie istnieją!

 

Aleksandra Kolasińska

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.