Tak właśnie nazwać można pana Henryka Nazarczuka niestrudzonego dokumentalistę, który od 25 lat zbiera i opracowuje informacje o polskich nekropoliach w Niemczech. Społecznie działa, by fakty i dzieje Polaków, którzy spoczęli na obcej ziemi nie zostały rozproszone i zapomniane.

 

Portal www.polskienekropolie.de, który prowadzi, jest źródłem informacji o mogiłach naszych rodaków w Niemczech, o znanych i cichych bohaterach wydarzeń sprzed lat kilkudziesięciu, z czasów wojennej zawieruchy i powojennego dramatu. Henryk Nazarczuk dysponuje bogactwem wiedzy na ten temat; prowadzi dokumentacje, zbiera, sprawdza i opracowuje dane, współpracuje z niemieckimi instytucjami odpowiedzialnymi za stan grobów i miejsc spoczynku Polaków, z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, z pracownikami polskiej dyplomacji. Nawiązuje kontakty z rodzinami, czyni wszystko, co możliwe , by miejsca martyrologii godnie i prawdziwie zaświadczały o tragedii polskiego narodu, ostrzegając jednocześnie przed fanatyzmem i zbrodnią.

 

Wspomniany już, prowadzony przez niego w sposób przejrzysty i interesujący, portal stanowi ważną kartę naszych polskich dziejów, indywidualnych i zbiorowych losów tysięcy tych, którym nie dane było powrócić z pól bitewnych, obozów i miejsc kaźni do ojczyzny. Ich smutna historia urasta do rangi męczeństwa, jest dowodem tego, jak wielką ceną okupiona została nasza niepodległość.

 

Portal Henryka Nazarczuka skłania do refleksji, uczy, zachęca do upamiętniania i poszanowania imion tych, którzy z dala od bliskich z honorem znosili swój los i cierpienie. Z historią prac i działalnością pana Henryka Nazarczuka zapoznała się Polonia na  Polskim Spotkaniu w dniu 26 listopada tego roku w rezydencji Konsula Generalnego w Hamburgu przy Maria Louisen Str. Te tradycyjne, comiesięczne wieczory z zasłużonymi, znanymi, cenionymi i ciekawymi osobami zapisały sią na trwałe w działalność miejscowej placówki dyplomatycznej. To dzięki nim środowisko polonijne aktywizuje się, konsoliduje i wspiera. Ich znaczenie jest doprawdy wyjątkowe i utwierdza w przekonaniu, że warto mieć pasje, warto tworzyć i pracować promując nasze polskie talenty, wiedzę i umiejętności.

 

Okazuje się, wciąż na nowo, że dla wielu z nas być Polakiem, to po prostu patriotyczne, obywatelskie i honorowe wyzwanie. Spotkania prowadzi w ostatnim czasie p.Grażyna Słomka i cieszą się one ogromną popularnością. Rozwijają, kształtują, dają inspiracje do promowania Polski, są przewodnikiem po rozległych przestrzeniach polskości na emigracji. Oby trwały przynosząc nadal pożytek i satysfakcje.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.