W dniach od 20 do 23 września 2013 odbył się w Monachium XVIII. Polsko-Niemiecki Festiwal Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej "Razem we Wspólnej Europie". I część festiwalu która obywa się co roku pod koniec września nosi nazwę - "Wspólnie budujemy mosty porozumienia".

 

W licznych spotkaniach, warsztatach i koncertach wzięło udział ponad 200 młodych artystów w Polski i z Niemiec. Wystąpili między innymi: mistrzowie Polski, Europy i Świata w tańcu nowoczesnym, laureaci prestiżowych konkursów i festiwali piosenki, finaliści popularnych programów telewizyjnych: "Mam talent", "X Factor", " Szansa na sukces" i wielu innych..

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznego festiwalu byli utalentowani artyści reprezentujący młode pokolenie: Olga Kalicka, Kaper Zborowski i Michał Szpak.

 

 

Słynąca z talentu i urody młoda aktorka Olga Kalicka, znana z popularnego serialu "Rodzinka pl." z wdziękiem i humorem poprowadziła festiwalowe koncerty. Towarzyszył jej równie utalentowany aktor i wokalista - Kasper Zborowski, znany z występów w warszawskim Teatrze Roma i programu telewizyjnego "5 -10 -15".  Polską moderację z dużym wdziękiem uzupełniała w języku niemieckim "Polonijna perełka" i wieloletnia tancerka zespołu Polonia - Majka Sajkiewicz.

 

Duże zainteresowanie wśród polonijnej młodzieży wywołał występ kolejnej  gwiazdy tegorocznego festiwalu Michała Szpaka. Utalentowany wokalista, słynący z barwnych i kontrowersyjnych stylizacji, swoim mini - recitalem w pełni usatysfakcjonował liczne grono fanów mieszkających w Niemczech. Artysta zaprezentował wysokie umiejętności wokalne oraz oczarował widownię, między innymi interpretacją utworu "Dziwny jest ten świat" z repertuaru Czesława Niemena.

 

Serca festiwalowej publiczności bez wątpienia podbiły najmłodsze uczestniczki tegorocznego festiwalu: 8 -letnia Kinga Skiba, finalistka programu telewizyjnego "Mam Talent" i trochę starsza Ola Orłowska, finalistka Festiwalu Piosenki Zaczarowanej organizowanego przez Annę Dymną.

 

Miłośnicy polskiego folkloru mogli podziwiać mistrzowskie wykonanie polskich tańców narodowych prezentowane przez zespół Folklorystyczny " Wielkopolanie" w Poznania.

 

 

Bajkową choreografię i perfekcyjny styl zaprezentował zespół tańca nowoczesnego "Keks", laureat nagrody Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Orfeusz w Italii" w Lido di Jesolo we Włoszech.

 

Nieodłączną częścią festiwalu był IX.Polsko Niemiecki Konkurs Piosenki, którego finał zorganizowano na jednym z festiwalowych koncertów. Zgodnie z regulaminem młodzi wokaliści z mieszkający w Niemczech wykonywali piosenki w języku polskim a wokaliści mieszkający w Polsce śpiewali po niemiecku.

 

Nagrodę Grand Prix tegorocznego festiwalu jury postanowiło przyznać Trio Wokalnemu ze Studia Piosenki "Beciaki" w Suwałkach, za niemieckojęzyczne wykonanie piosenki   “Hallelujah” z repertuaru Maxa Prosa. I nagrodę otrzymała Kinga Skiba z Lubszy za piosenkę  "Bitte hör nicht auf zu träumen" z repertuaru Xaviera Naidoo.

 

 

Tak jak w ubiegłym roku, wszyscy laureaci monachijskiego Konkursu Piosenki wraz z gospodarzem festiwalu, zespołem Polonia z Monachium pod koniec roku zaprezentują swój talent na koncercie polonijnym w Hanowerze.

 

Z inicjatywy organizatorki festiwalu, dr Elżbiety Zawadzkiej, w ramach festiwalu zorganizowano warsztaty taneczne dla dzieci ze szkół polskich na terenie Monachium. Poprowadzili je wielokrotni młodzi Mistrzowie Polski i Europy w Hip-Hopie, z Klubu Tanecznego Dance Center z Poznania. Uwieńczeniem warsztatów był wspólny występ polonijnych dzieci i mistrzów tańca na jednym z festiwalowych koncertów. W kuluarach słychać było podziękowania od dzieci i rodziców, płynące w stronę dr Elżbiety Zawadzkiej za zorganizowanie tak trudnego przedsięwzięcia.

Trzeciego dnia festiwalu, w niedzielę 22 września, ponad 80-osobowa reprezentacja polskiej i polonijnej młodzieży wzięła udział a największej na świecie Paradzie Folkloru organizowanej w ramach otwarcia monachijskiego Oktoberfestu. Skład polskiej reprezentacji stanowiły w tym roku: gospodarz festiwalu zespół "Polonia" z Monachium, zespół  " Wielkopolanie" z Poznania i młodzi przedstawiciele monachijskiej Polonii.

 

 

W trakcie 7- kilometrowego przemarszu ulicami Monachium polska i polonijna młodzież w barwnych strojach z regionów wielkopolskiego, lubelskiego i krakowskiego po raz kolejny podbiła serca wielotysięcznej monachijskiej publiczności.  

 

Festiwal mógł się odbyć dzięki wsparciu Pełnomocnika Rządu Bawarskiego d.s. Kultury i Mediów, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie i Kancelarii Kraju Związkowego Bawarii a także dzięki społecznemu zaangażowaniu grona polonijnych pasjonatów

 

Organizacja festiwalu - Stowarzyszenie Polonia e.V. w Monachium

 

Projekt i kierownictwo artystyczne - dr Elzbieta Zawadzka

 

Informacja własna

PO PROSTU Monachium

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.