Po raz kolejny euregionalna Polonia spotkała się w przygranicznym Plombieres w Belgii, by, bawiąc się we wspólnym gronie, pożegnać lato. Na corocznie odbywającym się pikniku klubu Polregio e.V. i jego zwolenników, zgromadziła się Polonia z Nadrenii Północnej – Westfalii w Niemczech, Walonii w Belgii i innych regionów Niemiec, Belgii i Holandii. Jak zawsze było bardzo wesoło! Nie zabrakło śpiewu, tańca i uśmiechu. A co najważniejsze, nie zabrakło przyjaciół i radosnej atmosfery!

 

Choć pogoda nie sprzyjała relaksowi na świeżym powietrzu, wszyscy wspaniale się bawili. Nawet deszcz nie przeszkodził polonijnemu świętowaniu. Rozgrzewał taniec, wspólna gra w koszykówkę i smakołyki prosto z grilla. Wspólny posiłek współgrał ze spotkaniem znajomych, którzy od lat gromadzą się w takim gronie w Plombieres na pikniku Polregio. Powitalne okrzyki i serdeczne uściski towarzyszyły wielu przybyłym gościom. Poza stałymi bywalcami, nie zabrakło również „początkujących” sympatyków pikniku Polregio. Pierwszy raz miałam okazję być na pikniku Polregio w Plombieres – mówi Kamila z Düren – i nie żałuję. Było super! Mogłam porozmawiać po polsku, potańczyć i pośpiewać. Muzyka live to jest to! Będąc w Niemczech, nie często mam okazję do spotkań z tyloma Polakami. Co więcej, zakochałam się w Plombieres, które jest naprawdę uroczym miejscem. Poznałam też wiele wspaniałych osób, z którymi na pewno będę utrzymywać kontakt. Świetnie się bawiłam. Już dziś wiem, że wrócę tu za rok!

 

Uszy i oczy cieszyły występy polonijnych muzyków: Joli Wolters oraz Róży i Benedykta Frąckiewiczów. W „dyskotece pod gołym niebem” udział brali przedstawiciele różnych pokoleń (... i ras – nawet obecne na pikniku psy przyłączyły się do wspólnej zabawy!) – dzieci i ich rodzice, dziadkowie z wnuczętami, żony z mężami, siostry, przyjaciele – było zatem bardzo rodzinnie! Wspólnie śpiewaliśmy polskie hity – te starsze oraz te bardziej aktualne (towarzyszyli nam, między innymi: Czesław Niemen, Danuta Rinn, Ania Wyszkoni czy Whitney Houston!) Muzyka na pikniku Polregio odegrała bardzo ważną rolę – wspólny śpiew i taniec przypominał o polskich korzeniach, jednoczył i pozwalał się poczuć jak w domu!

 

Choć spotkanie organizowane jest przez klub Polregio e.V., który jest typowo polską organizacją, grillowi towarzyszyła iście internacjonalna atmosfera! Przybyli goście mówili nie tylko po polsku i niemiecku, ale również po francusku, flamandzku i hiszpańsku! Wygląda na to, że polska kultura ma wielu miłośników – co na pewno cieszy nas wszystkich.

 

Muszę przyznać, że piknik Polregio 2013 udał się! – mówi prezes Polregio e.V. Wiesław Lewicki – Frekwencja dopisała - przybyło około 100 osób, a to nawet więcej niż oczekiwaliśmy! Piknik Polregio jest przyjacielskim i rodzinnym spotkaniem, które wiąże nas już od wielu lat. Bardzo cieszy mnie to, że ten nasz tradycyjny już „Muzyczny Piknik” jest i będzie kontynuowany.

 

Park w Plombieres jest miejscem, do którego wszyscy chętnie powracają. Sprzyja piękny, zielony krajobraz z wysokimi drzewami, rzeką i lasem. Na pikniku Polregio, który co roku organizowany jest właśnie w tym miejscu, dodatnio wpływa również niesamowity klimat, tworzony przez obecną tam Polonię. Tu koncertowal m.in.: Stasiu Soyka, "górale" Banachy z Holandii, a Deutsche Rote Kreuz w kuchni polowej gotował dla nas grochówkę. Wiemy po co się spotykamy – by we wspólnym gronie bawić się i kultywować nasze polskie tradycje - bo :

"To my jesteśmy Polregio!"

 

Do zobaczenia w przyszłym roku!

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.