JEMS Architekci zwycięzcą konkursu MSZ na projekt ambasady w Berlinie,  depesza PAP 27.11.2012

Projekt pracowni JEMS Architekci Sp. z o.o. zwyciężył w konkursie MSZ na koncepcję architektoniczną budynku polskiej ambasady w Berlinie. Według planów MSZ, budowa ma się zakończyć w 2016 r. i będzie kosztować około 40 mln euro.

Zwycięski projekt został doceniony przez sąd konkursowy za "interesującą, odpowiednią do charakteru obiektu i rangi miejsca propozycję wkomponowania obiektu ambasady w zastany kontekst miejsca". Uznanie zyskała też zaproponowana struktura przestrzenna budynku ambasady, która - jak napisano w uzasadnieniu do werdyktu - "stwarza swój własny, atrakcyjny a zarazem intymny i bezpieczny mikroświat, skupiony wokół wewnętrznych dziedzińców, a przy tym zapraszający, przyjazny dla gościa".

Projekt doceniono ponadto za "właściwe rozwiązanie problemów programowo-funkcjonalnych, dające perspektywę elastyczności i łatwości w użytkowaniu obiektu" oraz "za dobre rozwiązania techniczno-technologiczne, z uwzględnieniem bilansu energetycznego". Podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski zapowiedział podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu, że budynek nowej ambasady w ciągu najbliższych trzech lat zajmie miejsce starego, który - jak się wyraził - "ciągle jeszcze niestety straszy w centrum Berlina".

Jak dodał, nowy budynek ambasady będzie "świadczył o sile, dostojeństwie i sprawności polskiego państwa, będzie naszą wizytówką w stolicy jednego z najważniejszych państw Unii Europejskiej". Pomianowski przypomniał, że pierwszy konkurs na budynek berlińskiej ambasady ogłoszono już w 1997 r., jednak, jak do tej pory, nie udało się skutecznie zakończyć projektu. Wiceszef MSZ podkreślił, że wtorkowe ogłoszenie wyników konkursu, to dla MSZ "kluczowy moment w procesie realizacji tej bardzo ważnej inwestycji". "Dzisiaj fatum ciążące nad tą inwestycją zostało przełamane. W ciągu trzech lat ten budynek stanie w Berlinie i będzie nas godnie reprezentował" - oświadczył Pomianowski.

Budynek polskiej ambasady w Berlinie stoi przy głównym bulwarze stolicy Niemiec Unter den Linden. Pochodzący z przełomu lat 60. i 70 gmach jest w bardzo złym stanie i został zamknięty w 1999 roku. Obecnie ambasada polska mieści się w pałacyku znajdującym się w oddalonej od centrum dzielnicy Grunewald, w którym przed 1989 r. była siedziba polskiej misji wojskowej i dodatkowo wynajmuje inne pomieszczenia dla pracowników.

 

wiecej : http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/msz_w_mediach/jems_architekci_zwyciezca_konkursu_msz_na_projekt_ambasady_w_berlinie__depesza_pap_27_11_2012?printMode=true

Źródło: PAP / MSZ

Foto: MSZ

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.