alt

Tegoroczny Festiwal Muzyki Polskiej "Polregionale 2012" odbył się w amfiteatrze Burg Wilhelmstein w Würselen, które sąsiaduje z Aachen. Było to wyjątkowe wydarzenie ze względu na swój niepowtarzalny charakter i ciekawy dynamiczny przebieg. Zachwyceni występami polonijnych artystów byli nie tylko stali bywalcy licznie organizowanych spektakli na zamku Burg Wilhelmstein, ale i Polonia, która spotkała się tu po raz pierwszy ze wzgledu na bezprecedensowe wydarzenie - Festiwal Muzyki Polskiej "Polregionale 2012". Malownicza okolica i historyczny zamek przyciągają swym wdziękiem zawsze w sezonie letnim tłumy widzów, nie inaczej było w tę wrześniową sobotę. Gośćmi amfiteatru tym razem była Polonia z Euroregionu i całej Nadrenii Westwalii, a także z Berlina, Wiesbaden i Freiburga. "Polregionale 2012" zainteresowało publikę w całych Niemczech!

altFestiwal miał bardzo bogaty program. Rozpoczęto punktualnie, o 15.00. Najpierw podziwiać mogliśmy młodzież walczącą o statuetkę "Śpiewającego Maka" (Singende Mohnblume). Trofea i nagrody kolejno otrzymały: Emilia Wieding, Agnieszka Skowronek i znana w Polregio - Liliana Wolf. Nagroda publiczności przypadła Ludwice Drabik. W przeglądzie polonijnych zespołów muzycznych z NRW wystąpiły nasze znane i lubiane gwiazdy. Jola Wolters zaprezentowała mocny repertuar w stylu Edith Piaf oraz Marleny Dietrich. Benedykt Frąckiewicz z grupą Combo dzięki unikatowemu wykorzystaniu intrumentów dętych, podkreślił walory głosowe niesamowitej solistki Róży. Nostalgiczna Margaux z grupą BANDiten także pokazała klasę w swoim ekspresyjnym i niepowtarzalnym występie.
Potem nadeszła pora na "Polish Jazz". Występ grupy „Black in Project” zaskoczył nawet samych organizatorów! Burzliwy aplauz w czasie całego występu mógł doprowadzić do zmian programu czasowego Festiwalu. Wybitnie zgrany duet Jana Błędowskiego i Arka Bleszyńskiego był prawdziwym hitem wieczoru. Kolejny występ, czyli Cezary Gadzina z Brukseli ze swoim quartetem z najwyższej światowej półki, wyraźnie zadowolił koneserów soft-jazzu.
Punktem kulminacyjnym wieczoru był popis nietuzinkowej artystki przybyłej z Polski - popularnej i uwielbianej Justyny Steczkowskiej. Nasza gwiazda, skromna w czerni i ognista w czerwieni, zadziwiła wszystkich obecnych. Narastające bogactwo fabuły dźwięków i ich ekspresyjna wizualizacja spodobała się fanom jazzu. Było dynamicznie i niespokojnie. Co najważniejsze, wreszcie niemiecka Polonia miała okazję do usłyszenia i zobaczenia "na żywo" jednej z najpopularniejszych polskich artystek. Jak się okazało, nikt nie był zawiedziony i wszyscy bawili się wyśmienicie!

Czy da się to jeszcze kiedyś powtórzyć? Panta rhei! Wszystko jest wyjątkowe i jednorazowe. Tak jak "Polregionale 2012", które z pewnościa warto zapamiętać!

Wiesiek Lewicki

alt

A oto nasza krótka „polregionalna” historia: 
Festiwal Polregionale zapoczątkowany został już w 2006 roku "Leśnym Koncertem" Stanisława Soyki w Parku w przygranicznym belgijskim Plombieres. Od początku Festiwal organizowany był zawsze w wyjątkowej i niepowtarzalnej scenerii, co przyciągało rzesze euregionalnych fanów polskiej kultury i muzyki.
1.    "Polregionale 2007" na malowniczym Zamku Eyneburg, po stronie belgijskiej, w otoczeniu „Bractwa Rycerzy” - śpiewał i grał zespół Shanoon Marcina Rumińskiego, grający muzykę celtycką, a naszym gościem specjalnym był Zbigniew Namysłowski.
2.    "Polregionale 2008" na wzgórzu Lousberg nieopodal aacheńskiego rynku pod nazwą „Śląskie Lato” - był przeglądem nowoczesnej sztuki i kultury Śląska przeplatany śląską kuchnią i humorem oraz przeglądem muzycznym i występem grupy Krzak z niezapomnianym występem Jana Blędowskiego. 
3.    "Polregionale 2009" pod hasłem "Europa ohne Grenzen" na Dreilaendereck ("Trzy Granice") po stronie holenderskiej - zaprezentowany został przegląd dorobku artystycznego Polonii, grupy folklorystyczne Banachy z Holandii i Czarna Góra z Belgii, Chór Benedictus, teatr Szkolnej Macierzy, malarstwo z NRW, kuchnia polska z restauracji "Gdańska" oraz Tadeusz Drozda ze Stefanem Mullerem – wtedy wręczono też pierwsze nagrody POLONICUS jako wyróżnienie Polonii.
4.    "Polregionale 2010" to "Europejski Dzień Polonii" – też "Trzy Granice", ale tym razem po stronie niemieckiej - śpiewała wybitna "Młoda Polonia", Kilersi z Wrocławia, grupa Klecmer oraz gwiazdy Krystyna Prońko i Stanisław Soyka. 
5.    "Polregionale 2011" o nazwie "Polonia Viva" - wyjątkowo gościliśmy w Berlinie w pięciotygodniowym programie z ponad 20-stoma wieczorami (Jola Wolters, Katarzyna Cicha, Tomasz Glanz, Benrose i wielu innych ciekawych wykonawców).
6.    "Polregionale 2012" w amfiteatrze Burg Wilhelmstein.

Nie jest łatwo organizować "Polregionale" co roku w nowym miejscu, ale jeszcze trudniej jest zrezygnować z nowych pomysłów! Na Polregionale 2013 już dzisiaj serdecznie zapraszam na jesień przyszłego roku, może wtedy już w samym sercu Aachen albo...? Czekam na pomysły!

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.