Być Polakiem to konkurs łączący młodych Polaków na całym świecie. Trzy lata temu Fundacja „Świat na Tak” z inicjatywy poseł Joanny Fabisiak po raz pierwszy zadała pytanie młodym Polakom za granicą: Co to znaczy być Polakiem?  W tym roku, w stosunku do pierwszej edycji zgłosiło się pięć razy uczestników. Na konkurs wpłynęło 560 prac z 30 krajów świata, z czego najwięcej,  bo aż 79, z USA.  Z Afryki (z Tunezji) przysłano wiele ciekawych prac, z Azji - na szczególną uwagę zasługuje film z Kazachstanu. Nowością były prace z Uzbekistanu, Islandii i Chile.

Jurorzy z 18  krajów obradowali w Warszawie przez 3 dni, aby wyłonić  30 laureatów w pięciu kategoriach wiekowych i tematycznych. Pierwsza grupa, w wieku od 8 do 12 lat, opowiadała rodzinne historie o tym, jak dziadek poznał babcię. Z 320 nadesłanych prac widać, jak bardzo ważną rolę w budowaniu polskiej tożsamości za granicą odgrywają właśnie dziadkowie. Rodzina jest pierwszym symbolem szczęśliwej polskości dla dzieci urodzonych poza Krajem. Historie opowiedziane przez dzieci kończą się najczęściej stwierdzeniem „Chcę być taki, jak moi dziadkowie”.   13-15-latkowie zastanawiali się, jakie skarby kultury polskiej zabiorą w swoje dorosłe życie.  Okazuje się, że najcenniejszym dla nich skarbem jest po prostu język polski. Dla młodego Polaka z USA atrybutem polskości jest chleb, który piecze polska babcia – „bo do chleba trzeba podchodzić z sercem”. 16-19-latkowie sprawdzali,  jak postrzegana jest Polska przez ich przyjaciół z kraju zamieszkania. Z wiekiem wrasta świadomość i Polska przestaje być „sielskim krajem lat dziecinnych”.  Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że zarówno jedni, jak i drudzy widzą plusy i minusy Polski i Polaków. Zachowując perspektywę krytyczną typową dla swojego wieku, młodzi Polacy za granicą czują przywiązanie do kraju urodzenia swoich rodziców, a młodzież zagraniczna lubi Polskę, dzięki swoim polskim kolegom.
W ramach kolejnej kategorii konkursu  studenci rozważali, co dla nich znaczy pojęcie honoru wczoraj i dziś.  Okazało się, że w dzisiejszych czasach honor stał się „niemodnym” tematem. Polka z Brazylii podkreśla jednak, że honor jest w nas, może w nieco zmienionej postaci. I choć warunki się zmieniają: on był „wczoraj” i jest nadal „dzisiaj”.  Poza pracami pisemnymi, każdy bez względu na wiek mógł przysłać pracę multimedialną pod hasłem „Polska gola!” Rodzeństwo z Holandii przyznało, że będzie kibicować Polsce i …Holandii, Holandii trochę więcej, ale za to ich mama – więcej Polsce. Polka z Irlandii ma nadzieję, że Polska podczas Euro 2012 powtórzy sukces trenera Górskiego.

Wszystkim młodym Polakom z zagranicy, którzy wzięli w udział w konkursie Być Polakiem, należą się pierwsze nagrody. Laureaci wyjadą na tygodniowe wspólne wakacje w Polsce.  Z roku na rok liczba chętnych do wzięcia udziału w konkursie rośnie, co oznacza, że wzrasta poczucie polskości wśród młodzieży polonijnej zagranicą. Jury konkursu Być Polakiem miało dużą satysfakcję, wybierając najlepsze prace i dużą rozterkę podczas przyznawania nagród, których liczba jest bardzo ograniczona z powodu niedostatecznej liczby sponsorów.

Współorganizatorzy konkursu Być Polakiem: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, ORPEG, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, MSZ RP.

Fundacja „ Świat na Tak”  –  Al. J. Ch. Szucha 27, 00-580 Warszawa,
tel./fax: 022- 6293575,022-6296334, www.swiatnatak.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.