13 grudnia w Berlinie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe działaczy polonijnych, zorganizowane i sponsorowane przez Ambasadę Polską oraz Polską Radę w Berlinie. Dzięki ofiarnej pomocy pana Ferdynanda Domaradzkiego – Przewodniczącego Polskiej Rady w Berlinie, jego małżonki oraz wielu działaczy polonijnych po raz kolejny uroczystość odbyła się pięknej, stylowej LabSaal przy Alt – Lübars.

 

Na spotkanie przybyli między innymi: Konsul Generalny RP przy Ambasadzie RP Tadeusz Oliwiński, Konsul Generalny RP Leszek Rejniewicz, przewodniczący Konwentu Polonii Niemieckiej Aleksander Zając, przedstawiciele rządu, minister Marian Skórko oraz delegacja z zaprzyjaźnionego z Berlinem Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Tegoroczna uroczystość miała wymiar szczególny. Połączone zostały dwa, jakże ważne z punku historii i tradycji wydarzenia, czyli kolejna rocznica rozpoczęcia w Polsce stanu wojennego oraz wieczór wigilijny upamiętniający narodziny twórcy chrześcijaństwa Jezusa Chrystusa.

 

Program rozpoczął prowadzący spotkanie Roman Zygmunt Brodowski, berliński poeta, recytacją swojego wiersza „Grudniowa ballada”. Podzielił się z gośćmi swoimi wspomnieniami odnośnie tamtej tragicznej z dwunastego na trzynastego grudnia nocy, po czym przekazał mikrofon pani Ewie Marii Slaskiej, znanej berlińkiej pisarce i dziennikarce zarazem. Ewa Maria Slaska nawiązała do początków stanu wojennego , ukazując całą jego dramaturgię. Wspominając okres wigilijny w tej smutnej dla kraju rzeczywistości, przeczytała napisaną na początku dziewiętnastego wieku przez Franciszka Karpińskiego pierwszą patriotyczną kolędę „Bóg się rodzi” , dodając dwie kolejne zwrotki napisane przez anonimowych twórców w obozach dla internowanych , w Białołęce i Załężu.

 

Po tym iście patriotycznym początku, na scenie pojawił się dziecięcy zespół teatralno-muzyczny „Polskie Kwiaty”, który przedstawił krótki program artystyczny, a właściwie scenkę obyczajową pod tytułem „Rodzinne kolędowanie w kresowej chacie”. Spektakl przygotowany i prowadzony przez założycielkę i kierowniczkę muzyczną zespołu Lilię Trofimowicz, sprawił słuchaczom wiele radości, jak też wprowadził w prawdziwie rodzinny i wigilijny nastój. Śpiewane przez Julkę, Emilkę, Zuzankę i 3,5-letnią Kasię kolędy, jak też wykonana przez panią Lilię pieśń ludowa rodem z Białorusi dostarczyły wiele niezapomnianych wrażeń.

 

Po oficjalnym rozpoczęciu części opłatkowej wieczoru, głos zabrali panowie: Konsul generalny RP Leszek Rejniewicz oraz Ferdynand Domaradzki – Przewodniczący Polskiej Rady w Berlinie.

 

Składając życzenia, Ferdynand Domaradzki podzielił się wieloma refleksjami, dotyczącymi obchodów Świąt Bożego Narodzenia w kontekscie działalności berlińskiej Poloni na rzecz kultywowania ojczystej tradycji religijnej.

 

 

Jeszcze raz powitał w imieniu własnym i Polonii przybyłych gości, a następnie wraz z dwoma „Mikołajami” (Konsula Oliwińskiego i Konsula Rajniewicza), wręczyli upominki najbardziej zasłużonym w angażowaniu się w życiu społecznym Polonusom. Miłe słowa w kierunku przewodniczącego Rady, dotyczące wzajemnej, partnerskiej współpracy Polonii Berlińskiej a władzami Gorzowa Wielkopolskiego, padły z ust uczestników delegacji tego miasta.

 

Następnie na scennie pojawił się Igor Jaszczuk, który po kilkuletniej przerwie ponownie rozpoczął swoją działalność muzyczną. Wraz z założoną w ramach inicjatywy twórczej Berlin grupą, zaśpiewał dwie kolędy, poczym zaprosił księdza proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie o wspólną modlitwę oraz błogosławieństo dla uczestników spotkania.

W prawdziwie rodzinnej i przyjacielskiej atmosferze, rozpoczęło się dzielenie opłatkiem, składanie życzeń, spożywanie przygotowanych przez kuchnię ambasady wigilijnych potraw.

 

W świątecznym nastroju, przy kolędach i pastorałkach przygotowanych przez wykonawców pod kierownictwem Igora Jaszczuka, zastawionych stołach, polonijna biesiada wigilijna trwała do późnych godzin wieczornych.

 

Tekst: Roman Zygmunt Brodowski

Foto: Krystyna Koziewicz

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.