"PAPUSZA", reż. Joanna Kos-Krauze und Krzysztof Krauze (Polska, 2013) - Wersja oryginalna z napisami niemieckimi, 135 min.

 

Oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papusza (rom. Lalka) PAPUSZY. Pierwszej, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom dwóch poetów: Jerzego Ficowskiego i Juliana Tuwima. Relacja dwojga poetów obecna jest w wielu rozdziałach tej niechronologicznie opowiadanej historii, spajanej osobą tytułowej bohaterki. Realistyczny, wręcz epicki obraz cygańszczyzny zawiera elementy spojrzenia na nią zarówno przybysza Ficowskiego jak i cyganki Papuszy. Tym, co je łączy jest postrzeganie świata, wrażliwość na jego piękno, na słowo. Słowo wypowiadane w filmie w dwóch językach: Cyganie mówią w nim po romsku, a Polacy po polsku. Język staje się narzędziem porozumienia, ale też narzędziem domniemanej zdrady, skalania i przyczyną wykluczenia. 

 

 

Pokaz odbędzie się w:

 

26.07.2014, 17.00 / sobota / Hanower - Kommunales Kino, Sophienstr.2, Tel. 0511 168-45522 

 

Pomysł, realizacja i koordynacja projektu FILMLAND POLEN: Grażyna Słomka, Deutsch Polnisches FilmForum e.V. Hanower.

Więcej informacji o programie festiwalu znajduje sie w katalogu-informatorze, dostępnym w kinach komunalnych i na stronach internetowych: www.filmlandpolen.de

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.