Senator RP Barbara Borys-Damięcka jest nominowana do otrzymania nagrody Polonicus 2014 w kategorii „Kultura”. Jury przyznało jej to wyróżnienie w uznaniu zasług dla szerzenia kultury polskiej w Europie i działalności na rzecz Polonii europejskiej. 

 

Barbara Borys - Damięcka jest reżyserem teatralnym i telewizyjnym, absolwentką Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jest senatorem VII i VIII kadencji Senatu RP. Była pomysłodawczynią i założycielką TVP Polonia, której ideą od zawsze było informowanie Polaków za granicą o wydarzeniach w Polsce. Wieloletnia Dyrektorka Działu Realizacji Telewizyjnej oraz Szefowa TVP, wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 Teatrów Telewizji, pracując z najwybitniejszymi aktorami, scenagrofami i kompozytorami. Przez 10 lat była Dyrektor Naczelną i Artystyczną Teatru Syrena w Warszawie.

 

 Od 12 lat jest Prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w Polsce.

 

Współpracuje z wieloma teatrami polskimi w Europie. Wspiera Festiwal Polskich Teatrów na Litwie. Pomaga w zdobywaniu kostiumów i rekwizytów dla Teatrów, którymi się zajmuje, organizując popremierowe zbiórki wśród teatrów polskich.

 

Założyła trzy biblioteki polskie we Włoszech: w Mediolanie, Rzymie i Reggio Calabria. Współpracuje z macierzą szkolną w Mönchengladbach oraz Londynie. Jest członkiem kapituły Polak Roku w Holandii. Aktywnie wspierała projekty w Niemczech, takie jak Europejskie Dnii Polonii ,  czy też liczne Gale Polonicus w Akwizgranie.

 

Gala Polonicus odbędzie się 10 maja 2014 roku w Akwizgranie w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego. Innymi nagrodzonymi są: Andżelika Borys, Przewodnicząca Rady Związku Polaków na Białorusi w kategorii polskich organizacji, Róża Thun, eurodeputowana w kategorii europejskiego dialogu. Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzyma Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

 

Jury Nagrody Polonicus

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.