Już po raz 21. Polsko-Niemieckie Towarzystwo Kulturalne Polonica e.V. zorganizowało Rock&Chanson Festiwal „Kolonia-Wrocław-Paryż”, wydarzenie łączące w sobie sceniczne współzawodnictwo młodych Europejczyków z ideą Trójkąta Weimarskiego. Festiwal, który na stałe wpisał się w koloński kalendarz kulturalny, odbył się 6 i 7 grudnia w sali ratusza w Köln-Porz.

 

W pierwszym dniu festiwalu publiczności miała przyjemność posłuchać niezwykle utalentowanych młodych artystów, którzy wystąpili w ramach konkursu „Młode talenty”. Laureatem konkursu został 19-letni Paweł Ruszkowski. Dla pochodzącego z Kaszub artysty to kolejna nagroda w karierze.  W ostatnich trzech latach został zwycięzcą znaczących festiwali piosenki w całej Polsce.

 

Galowy koncert festiwalu odbył się dzień później. Rozpoczął go finalista konkursu dnia poprzedniego. Zaraz po nim na scenie zagościł francuski piosenkarz JereM, który specjalnie na festiwal Poloniki przyjechał do Kolonii z trasy koncertowej. Sympatyczny Francuz zachwycił publiczność swoim talentem i kreatywnością. Grał nie tylko na gitarze i ukulele, ale również i na puszce! Za pomocą loopera śpiewał sobie sam chórki.

 

Tuż po francuskim artyście swój występ zaprezentowała renomowana formacja a cappella MuSix. Pochodzący z Berlina kwintet od pierwszej minuty zdobył sympatię publiczności. Swoimi brawurowymi głosami zaprezentowali publiczności swój repertuar, który sięgał nawet do łudząco podobnego dźwięku perkusji. To wszystko tylko i wyłącznie za pomocą głosu.

 

Gwiazdą festiwalu był znany i lubiany zespół Raz Dwa Trzy. Grupa wystąpiła w obydwa dni. Zagrali swoje największe przeboje, jak i utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. W niejednym oku zakręciła się łezka przy przepięknych balladach, takich jak „Idź swoją drogą” czy „Oczy tej małej”. Publiczność dziękowała muzykom owacją na stojąco, za co oni odwdzięczyli się bisem.

 

Patronat nad festiwalem przejął ze strony niemieckiej Nadburmistrz Kolonii Jürgen Roters, ze strony francuskiej Konsul Generalny Michael Giacobbi i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii.

 

Warto przypomnieć, że Rock&Chanson Festiwal odbywa się od 1989 roku. Gościli na nim m.in. najpopularniejsi wykonawcy polskiej sceny muzycznej: Marek Grechuta, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Dorota Stalińska, Ewa Demarczyk, Edyta Geppert, Jacek Wójcik, Grzegorz Turnau, Stan Borys, Hanna Banaszak, Kayah, Anna Maria Jopek, Zakopower, Justyna Steczkowska.

 

Polonica e.V. planuje w 2014 roku 22. edycję Rock&Chanson Festiwalu, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

 

Monika Moj

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.