W wypełnionych po brzegi salonach rezydencji Konsula Generalnego przy Maria-Louisen Str. odbył się w czwartek 13 lutego tego roku niezwykły koncert. Wystąpili światowej sławy polscy muzycy jazzowi: Władysław „Adzik” Sendecki i Adam Pierończyk. Obaj to wybitni artyści z sukcesami jakie marzą się najbardziej utalentowanym i pracowitym.

 

Władysław „Adzik” Sendecki laureat nagrody „Hamburger Jazzpreis 2011” uznany według „New York Village Voice” za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie współpracował dotąd z czołowymi muzykami polskimi i zagranicznymi. Grał z Joe Hendersonem, Lennym Whitem, Marcusem Millerem, Randym i Michaelem Breckerami, z Jaco Pastoriusem, Billym Cobhamem i Klausem Doldsingerem. Występował z Lechem i Pawłem Wielebą, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim i wieloma innymi, bo jest doskonały i do tego przesympatyczny, młodzieńczy, emocjonalny, przyjazny. To ważne, bo umieć współpracować z muzykami to także sztuka. On potrafi. Sendecki już w 1978 założył wraz z saksofonistą Andrzejem Olejniczakiem zespół SunShip uznany za czołową formację jazzową w Polsce. Od 1996 związany jest jako kompozytor i pianista  z doskonałym, hamburskim NDR i jego Big Bandem. Właśnie dla NDR Big Band napisał suitę „Anima Mundi”, w której wyraził swe zauroczenie różnorodnością kultur muzycznych poznanych w wielomiesięcznej podróży po świecie. Mówi się, że gra ekspresyjnie, z wielką wrażliwością i perfekcją, z romantycznym natchnieniem i poetyckim uniesieniem, że jego partie solowe wykraczają poza mody i trendy.

 

Ten wybitny, improwizujący pianista zachwycił publiczność polską i niemiecką przybyłą w lutowy wieczór do Rezydencji Konsula RP. W duecie z saksofonistą Adamem Pierończykiem dowiedli jak kreatywni i zaskakujący są w podejmowaniu i rozgrywaniu tematów, jak nieprzewidywalne tworzą konfiguracje dźwiękowe. Zdawało się, że łączy ich jednomyślność, a przecież każdy z innym temperamentem wzruszał i rozstrzygał kwestie brzmieniowe, rytmiczne, barwne... A jednak kreowali pełne wolności i radości frazy, których brzmienie rozpalało wyobraźnię i wprowadzało niezwykły, przy tym kameralny nastrój.

 

Adam Pierończyk, krakowianin od sześciu lat związany z wytwórnią „Jazzwerkstatt Berlin”, obecnie dyrektor „Sopot Jazz Festival”jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym dwóch statuetek Fryderyka (Jazzowy Muzyk Roku i za Jazzowy Album Roku - 2011). Współpracowali z nim: Gary Thomas, Archie Shepp, Bobby McFerin, Ted Curson, Joey Calderazzo i Ed Schuller. Frankfurter Allgemeine Zeitung napisała: Adam Pierończyk to świetny technicznie, żywiołowy saksofonista – nawet odrobinę bardziej „cool” niż niektórzy mistrzowie tego instrumentu. Na uwagę zasługuje jego album „The Planet of Eternal Life” – album solowy nagrany z wykorzystaniem saksofonu sopranowego, instrumentu trudnego, wymagającego ogromnego kunsztu. Zatem Mistrzowie zaprezentowali się w Hamburgu i zachwycili Polonię, a niemieckim gościom dowiedli, że polska muzyka warta najwyższych pochwał i szczególnej uwagi.

 

Konsul Marek Sorgowicki witając przybyłych, zwrócił uwagę na to, że polski jazz od lat świętuje tryumfy, przypomina nasze dążenie do wolności, otwartość na świat i nowości. Tak przecież jest od czasu, gdy pianista Krzysztof Komeda i jego „Komeda Sextet” stali się znani, gdy w 1956 zorganizowano Festiwal Jazzowy w Sopocie, a w warszawskich Hybrydach pierwszy w 1958 Jazz Jamboree. Odtąd do naszego kraju zjeżdżały tłumy wielbicieli muzyki jazzowej i jej słynnych wykonawców i odtąd, a nawet wcześniej, zapisywały się karty historii polskiego jazzu, historii wartej przecież lepszego poznania.

 

Przy okazj wspomnianego hamburskiego koncertu słowa uznania i podziękowania sponsorom: firmie ORLEN Deutschland, która zajmuje się detaliczną sprzedażą paliw w Niemczech w ramach zarządzanej przez tę spółkę siecią stacji paliw pod marką STAR i panom: Wiesławowi Milkiewiczowi i Michałowi Brylińskiemu.

 

 

Sława Ratajczak

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.