Festiwal cieszący się już w pierwszej edycji wielką sympatią i podziwem publiczności Hanoweru i okolic został zorganizowany po raz drugi dnia 30 listopada 2013 przez Biuro Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i Dolnej Saksonii T.Z. kierowane od 2006 roku przez Aldonę Głowacką, świętujące swoje 20-lecie założenia (1993-2013).

 

Już od godziny 11.00 przed południem trwało spotkanie z literaturą po polsku i po niemiecku w ramach projektu "Kolorowa kanapa" dla dzieci w wieku 6-10 lat. W programie znalazły się m.in. "Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty", autorstwa Gianni Rodari. Na zakończenie odbyła się zabawa i praca plastyczna. Celem projektu było rozwijanie kultury czytelniczej u dzieci wieku wczesnoszkolnym, pochodzących z różnych grup językowych i kulturowych. Pomysłodawczynią, organizatorką i prowadzącą była Agnieszka Foit.  

 

Główna część festiwalu poswiecona przedewszystkim utalentowanej młodzieży, zaczęła się o godz.17.30 powitaniem gości polską muzyką ludową przez kapelę „Góralska Hora" z Polski. Zespół Góralska Hora sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki. Folk Kapela Góralska Hora hołduje rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu.  

 

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło o godzinie 18.00 w imieniu organizatora przez prezes Aldonę Głowacką i sekretarza Polskiej Rady w Niemczech, Arkadiusza Kulaszewskiego. Imprezę zaszczycił też i powitał miłym przemówieniem Nadburmistrz Miasta Hanoweru Stefan Schostok, ktory przybyl w towarzystwie Pani Pełnomocnik ds. Imigrantów Doris Schröder-Köpf. Przemówienie wygłosił takze zaproszony Konsul Marek Sorgowicki z Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu. Całość imprezy poprowadził red. Marcin Antosiewicz z TVP.  

 

Część pierwszą wieczoru rozpoczął występ chóru "Cantate Domino" z Hanoweru, który otworzył festiwal pieśnią „Gaude Mater Polonia”.  

 

Chór "Cantate Domino" jest chórem parafialnym przy Polskiej Misji Katolickiej Hanower i obchodzi w tym roku jubileusz swojego 35-letniego istnienia (1978-2013). Od 25 lat chór prowadzi pani mgr Magdalena Stasch. Następnie wystąpiły zespoły i mlodzi artyści: Polsko-niemiecka grupa folklorystyczna z Zwickau ,Kinga Skiba z Lubszy - laureatka programu telewizyjnego „Mam talent” oraz Kuźni Talentow w Monachium, Sylwia Bryska z Gniezna. Laureatka Konkursu Piosenki Dziecięcej w Dobiegniewie 2013. Grupa wokalna "Beciaki" z Suwałk, laureaci XVIII Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej Monachium 2013, organizowanego przez Stowarzyszenie Kultury „Polonia” T.Z. w Monachium, pod kierownictwem dr Elżbiety Zawadzkiej, Zespół folklorystyczny "Polonia" z Monachium prowadzony takze przez Pania dr E. Zawadzka oraz młodzieżowy Zespół Folklorystyczny "Polonia" z Hanoweru pod kier. Pani Aldony Głowackiej – dyplomowanego nauczyciela tanców polskich oraz wieloletniej mecenas polskiej kultury w Niemczech.  

 

Cały festiwal był doskonałą okazją do zaprezentowania się polonijnych organizacji i zespołów nie tylko z terenu Hanoweru i Dolnej Saksonii, ktore zjednoczone zgodnie od lat pod dachem Biura Lacznosci miały okazję świetować swoje 20-lecie oraz przystąpienie w jej progi nastepnej organizacji polonijnej z terenu Brunszwika. Specjalnym gościem zaproszonym na tegoroczny festiwal byl pan magister Waldemar Wachowski, były wieloletni prezes a także współzałożyciel Biura Łączności w Hanowerze, któremu obecna prezes Aldona Głowacka podziękowala za wieloletnie społeczne poświęcenie oraz współpracę.  Dalsze podziękowania skierowane zostały do głównych sponsorów i partnerów festiwalu:  Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej w Hamburgu, Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, Wspólnoty Polskiej w Warszawie, Zrzeszenia Federalnego Polskiej Rady w Niemczech, Związku Dziennikarzy Polskich w Niemczech oraz gazety SAMO ŻYCIE.

 

Festiwalowa publiczność jak i zaproszeni artyści z terenu Niemiec i Polski oraz miejscowi politycy niemieccy mogli podziwiać sprawną organizację, wielkie zainteresowanie mieszkanców hanowerskim fetiwalem oraz ogromny wkład pracy społecznej uwieńczony sukcesem zgodnie działającej Polonii Dolnej Saksonii.  

 

W tym roku prawie pół tysiąca ludzi oglądało to wielogodzinne festiwalowe widowisko. Przy tej okazji, główna organizatorka imprezy Aldona Głowacka, miała okazję rozmowy z przybyłym Nadburmistrzem Miasta Hanoweru Stefanem Schostokiem na temat większych pomieszczeń dla hanowerskiego festiwalu.  

 

Po przerwie nastąpił występ gwiazdy wieczoru, zespołu „De Mono” z Polski, którzy natychmiast porwali wszystkich do śpiewu i tańca. Zespół przedstawił publiczności w półtoragodzinnym koncercie swoje największe i najnowsze przeboje.    

 

Na zakończenie była możliwość wspólnego zdjęcia młodych talentów z solistą zespołu De Mono Andrzejem Krzywym oraz redaktorem i korespondentem Telewizji Polskiej w Berlinie Marcinem Antosiewiczem, który z pełną satysfakcją moderował po raz drugi hanowerski festiwal. Około godziny 23.00 zebraną publiczność pożegnała wiązanką melodii ludowych kapela „Góralska Hora".  Tegoroczna publiczność tylko z oporem żegnała sie z 70-cio osobową obsadą artystyczną hanowerskiego fetiwalu pod pięknym tytułem „Dźwięki, które łączą”.

 

Zdjęcia: Artur Silberner

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.