Z ogromnym żalem pragnę poinformować naszych Rodaków, że odszedł od nas wspaniały artysta -  Edmund Gunsch.

 

Zapewne wszyscy zapamiętamy Edwarda jako artystą, który w kręgu Polonii cieszył sie dużym uznaniem i szacunkiem. Był niezwykle skromnym człowiekiem, całkowicie oddanym swej pasji twórczej, oddalonym od zgiełku i rozgłosu. Emanowała od niego serdeczność, był człowiekiem o wielkim sercu,  zawsze hojnie przekazywał swoje obrazy na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Berlinie.

 

W Jego bogatej twórczości dostrzec można było autentyczność, a zarazem ulotność uwiecznionej na płótnie chwili. Tworzył obrazy nastrojowe, skłaniające do kontemplacji. Podarował nam piękno, które wzbogacało nasze codzienne życie o humanistyczne wartości, o miłość do drugiego człowieka.

 

W Berlinie po raz ostatni oglądaliśmy malarstwo Edmunda Gunscha  na wystawie „Retropsektywa 50 plus” na 50-lecie jego twórczości artystycznej w marcu 2011 roku w galerii Beletage w Berlinie. To właśnie wtedy po raz pierwszy zobaczyłam jego obrazy. I to wtedy różnorodność tej twórczości całkowicie mnie oczarowała i wzbudziła respekt.

 

Edward Gunsch urodził się w  1941 r. w Sępólnie Krajeńskim. W latach sześćdziesiątych studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku u prof. Stanisława Teisseyre oraz prof. Jacka Żuławskiego. W 1981 r. zamieszkał w Berlinie a w 1982 r. rozpoczął kolejne studia artystyczne, tym razem w Paryżu. W roku 1986 powrócił do Berlina, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia. Prace artysty były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, Niemczech, Węgrzech, Bułgarii, Litwie i  Francji.

 

Edmund Gunsch był artystą wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, kolażem i rzeźbą. Stosował tradycyjne farby olejne, akryl i akwarelę, ale używał też farb do malowania... podwozi samochodowych. Jego rysunki powstają za pomocą tuszu, kredki, piórka, pędzla, ołówka i długopisu. Grafiki uwidaczniają abstrakcyjne i surrealistyczne kompozycje wykonane techniką mieszaną. Kolaże zawierają z reguły wmontowane rysunki otoczone geometrycznymi formami i są pokryte zalakierowaną folią. Rzeźby natomiast powstają z połączenia drewna ze szkłem, bądź metalem szlachetnym, często ich częścią są też zapalone świeczki.

 

Częstym motywem jego twórczości są, wciąż powracające, pejzaże, natura i miasto, pełne niezwykłych szczegółów. Nadawał nowy, indywidualny wyraz nawet tematom „oklepanym”. Na przykład malował akwarelą i rysował kredką bukiety kwiatów w wazonach, potraktowane czasem impresjonistycznie, czasem zaś jak witraż obrysowane mocnym ekspresjonistycznym konturem. Ważnym motywem jest człowiek, jego uczucia i stany psychiczne, w tym i on sam. Nie stronił też od abstrakcji i eksperymentu.

 

Cześć Jego Pamięci!

 

Uwaga: Agnieszka Bulak, historyk sztuki wnikliwie zbadała twórczość artysty, opisując więc malarstwo Gunscha, korzystałam obficie z informacji fachowca.

                                                                                

 

Zdjęcie z wernisażu wystawy „Retrospektywa 50+”w 2011 roku

 

Krystyna Koziewicz

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.