25.09.- 29.09.2013 – Warszawa – Oranżeria Pałacu w Wilanowie

Festiwal EMiGRA jest nowatorskim projektem łączącym dwa rodzaje sztuki – poezję i film, słowo i obraz. 20. edycję Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią i Wisłą” – Wilno – maj 2013, połączyliśmy z festiwalem filmów emigracyjnych – EMiGRA – Warszawa – wrzesień 2013. EMiGRA  to pierwszy festiwal o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie. W dniach 25 - 29 września  2013 r. w Oranżerii Pałacu w Wilanowie odbędzie się pierwszy światowy przegląd filmów dokumentalnych, etiud filmowych i filmów fabularnych o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. EMiGRA to spotkanie filmowców i poetów polskiego pochodzenia ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską. 

Zaprezentowane zostaną zarówno produkcje, które zdobyły już nagrody, tak jak nagrodzone Oscarem „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, jak również ostatnio nominowana na festiwal w Cannes etiuda szkolna „Olena”  Elżbiety Benkowskiej oraz filmy o życiu młodych Polaków w Wilnie, Berlinie, Dublinie, Chicago, ponieważ szczególnie ważnym odbiorcą festiwalu jest młodzież w Polsce i zagranicą.  Specjalnymi gośćmi festiwalu będą Romuald Mieczkowski – poeta i dziennikarz z Litwy, następca Miłosza i Giedroycia; Piotr Latałło – reżyser polski z USA, Rafael Lewandowski – reżyser polskiego pochodzenia urodzony we Francji, zdobywca Paszportu Polityki oraz Janusz Zaorski – reżyser kultowego filmu emigracyjnego „Szczęśliwego Nowego Jorku”, który zaprezentuje swoją najnowszą produkcję „Syberiadę Polską”.

Malarską ilustracją festiwalu będzie ekspozycja 60 obrazów Magia Wilna – miasta od wieków łączącego tradycje wielu kultur - litewskiej, polskiej, żydowskiej, białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, tatarskiej i karaimskiej. Oprawą muzyczną będą „Bardzie opowieści” Evgena Malinovskiy oraz koncert Leonida Volodko. Festiwal zakończy monolog kabertowy wiecznie Powracającego z USA Grzegorzą Heromińskiego. Festiwal objęły  patronatem Senat RP, TV Polonia, Polskie Radio dla Zagranicy oraz trzydzieści mediów polskich za granicą m.in. Kwartalnik Znad Willi, TV Polish Chicago, londynek.net.  W trakcie festiwalu przyznane będą nagrody publiczności oraz nagrody dziennikarzy. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych i  Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Konkurs filmów nadesłanych - do 20 września 2013 czekamy na zgłoszenia wszystkich , którzy chcieliby pokazać  swój film o szeroko pojętej tematyce emigracyjnej na specjalnym pokazie w sobotę 28 września 2013 w Warszawie. Na tegoroczną EMiGRE  przyjmujemy filmy dokumentalne, reportaże i etiudy do 30 minut.  Prosimy o zgłaszanie filmów drogą mailową w formatach MP 4 albo podając link filmu na youtube i  vimeo na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub bezpośrednio przesyłając DVD z dopiskiem Konkurs EMiGRA na adres :

Fundacja  W-Z  / weare   ul. St. Kostki Potockiego 10/16 , 02-958 Warszawa

 www.emigra.com.pl                                                                                                Do zobaczenia na EMiGRZE !

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.