Zwracamy się do Państwa z prośbą o rozpowszechnienie wśród Polonii informacji o projekcie „Otwarte zabytki”. Celem projektu jest ułatwienie obywatelom dostępu do wiedzy o polskich zabytkach i zaangażowanie do działań na rzecz ich ochrony.

Projekt polega na stworzeniu otwartej platformy internetowej, prezentującej dane pochodzące z rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wikipedii oraz informacje dodawane przez użytkowników. Serwis umożliwia zainteresowanym współtworzenie zbioru, uzupełnianie brakujących informacji, monitorowanie stanu zabytków oraz tworzenie projektów i działań edukacyjnych, np. akcji społecznych w celu ratowania zabytków, planowania wycieczek edukacyjnych i innych. Ponieważ portal zbiera dane o wszystkich polskich zabytkach, także tych, znajdujących się poza granicami kraju, szczególnie istotne jest dla nas zachęcenie do dzielenia się wiedzą na ten temat członków Polonii. Opcja "dodaj zabytek" umożliwia wprowadzenie do bazy nowych obiektów, także tych związanych z polskością, a znajdujących się poza terytorium RP.

W I fazie projektu - społecznościowej akcji weryfikowania bazy danych pochodzących z rejestru NID zorganizowanej w lipcu 2012 udział wzięło ponad 7 tysięcy osób. Udało nam się sprawdzić i uzupełnić informacje o 10% spośród ponad 72 tysięcy obiektów. Projekt zainspirowany został ubiegłoroczną edycją konkursu fotograficznego „Wiki lubi zabytki” (odbywającego się również w tym roku), organizowanego przez Wikimedia Polska, którego Centrum Cyfrowe było partnerem, a Narodowy Instytut Dziedzictwa patronem. Chcielibyśmy, aby nasza inicjatywa, wspierała tego typu wydarzenia w budowaniu obywatelskiego zasobu wiedzy o zabytkach.

Będziemy wdzięczni za rozesłanie informacji.

www.otwartezabytki.pl

Zespół Otwartych Zabytków

Katarzyna Werner

Centrum Cyfrowe. Projekt: Polska
+48 222 43 93 06
www: http://centrumcyfrowe.pl/

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.