Wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Każdy kraj ma swoje tradycje wigilijne. W Polsce są one nadzwyczaj bogate. Zgodnie z polskim zwyczajem wigilijną kolację rozpoczyna się czytaniem fragmentu Ewangelii według Mateusza bądź Łukasza dotyczącej narodzin Jezusa. Momentem odpowiednim do tego jest ukazanie się na niebie pierwszej gwiazdy, co nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa Chrystusa w Betlejem.

Kolejną słowiańską tradycją jest dzielenie się opłatkiem, który jest symbolem pojednania, przyjaźni i miłości. Nie powinno więc dziwić, że składane wtedy osobiście członkom rodziny życzenia są często chwilą wzruszenia i zadumy. Podobny nastrój towarzyszy przygotowaniu jednego wolnego miejsca przy stole dla nieznajomego przybysza, bo w Wigilię nikt nie powinien być sam. Dla niektórych puste nakrycie symbolizuje kogoś, kto odszedł.

Potrawy wigilijne różnią się według własnego przepisu każdej rodziny. Najczęściej jednak jest ich dwanaście. Spróbowanie każdej z nich ma zapewnić szczęście w nowym roku. Na polskich wigilijnych stołach królują w ten dzień: ryby, mak, kapusta, fasola, kasza, grzyby, suszone owoce czy bakalie. Potrawy są przeróżne, ale według tradycji, postne. Ich składniki powinny być płodami ziemi.

Ważne są też prezenty, śpiewanie kolęd czy pasterka. Niektórzy czekają też na rozmowę ze swoim zwierzęciem, które ponoć w Wigilię mogą przemówić ludzkim głosem... Najważniejsze jednak, żeby w ten dzień być z tymi, których kochamy!

Polonia Viva

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.