13. grudnia 2014 roku odbył się w Hanowerze wielki Polonijny Festiwal Kultury "Dźwięki, które łączą", organizowany przez Biuro Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i Dolnej Saksonii. Magnesem festiwalowego programu w Hanowerze była znana i kultowa gwiazda estrady polskiej Urszula. Na jej koncert przybyli fanowie z pięknymi latawcami, aby je unieść w górę podczas piosenki "Latawce, dmuchawce, wiatr", która w konkursie Polskiego Radia i Telewizji została uznana za Największy Przebój Roku 1983.

 

Artystce towarzyszyły zespoły polonijne z terenu Niemiec. W tym roku były to: Zespół Krakowiak z Frankfurtu nad Menem, Młodzieżowy Zespół z Zwickau oraz Zespół Polonia z Hanoweru. "Zespoły folklorystyczne z Niemiec to bardzo ważny filar naszego festiwalowego konceptu" - powiedziała Aldona Głowacka, główna koordynator projektu oraz dyrektor festiwalu.


 

Dzięki Festiwalowi w Hanowerze z Urszulą na jednej estradzie stanęły młode laureatki różnych konkursów i festiwali piosenki dziecięcej jak i młodzieżowej. Udział w nim wzięły: dwie laureatki Festiwalu Razem we Wspólnej Europie Monachium 2014: Amelia Dubanowska (11lat) z Biskupca i Zofia Sydor (15lat) z Krakowa, a także: Zuzanna Kowalska (13 lat) z Biewrznika oraz Lucja Jastrzębska (19 lat) z Chęcina. Było to dla nich ogromnym przeżyciem. Wszyscy uczestnicy podkreślali rzadko spotykaną na takich imprezach rodzinną atmosferę. "Promocja młodych talentów to następny ważny filar muzycznego, radosnego, wruszającego oraz kolorowego wydarzenia w Hanowerze" - oceniła Aldona Glowacka.

 

Po raz pierwszy Zwiazek Przedsiębiorców Polskojęzycznych (IPU) ufundował młodym talentom prezenty w formie obszernych materiałow nutowo-tekstowych oraz pamiątki, które przypominać będą dzieciom wizytę w Hanowerze. Członkowie zarządu osobiście wręczyli laureatkom wybrane i przygotowane przez Magdelene Stasch-Wazydrag nagrody.


 

Festiwalowy koncert moderował znany korespondent TVP z Berlina Marcin Antosiewicz, który z niesamowitą lekkościa przeprowadzał podczas trwania festiwalu krótkie wywiady z gośćmi honorowymi, jak i dziećmi, młodzieżą oraz osobami przybyłymi na festiwal. Gośćmi honorowymi byli: Carsten Piellusch ze Staatskanzlei Niedersachen, Thomas Hermann Burmistrz Miasta Hanower z małżonką, który na spontaniczną prośbę moderatora odtańczył na scenie wdzięcznego walca, Ksiadz Prałat Stanisław Budyń Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech oraz prawie wszyscy przewodniczący organizacji członkowskich Biura Łączności Organizacji Polonijnych z Hanoweru, jak i odleglych dolnosaksońskich miast jak Osnabrück, Braunschweig, Gifhorn.Podczas hanowerskiego festiwalu po raz pierwszy wręczona została nagroda Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i Dolnej Saksonii "PRO VITA POLONIA" dla osób zasłużonych w życiu społeczeństwa polonijnego. Prezes Biura Łączności Aldona Glowacka złożyła przed dwoma laty pomysł i wniosek o utworzenie tego wyróżnienia, a zarazem podziękowania w imieniu Polonii osobom oddanym dla życia polonijnego. Pierwszą edycję nagrody "PRO VITA POLONIA" wręczono księdzu prałatowi Stanisławowi Budyniowi, rektorowi Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech a wsparta została ona przez pomoc przewodniczącego DJK w Dolnej Saksonii Christiana Münzberga.Ks. Rektor nie tylko opiekuje się od lat największym zgromadzeniem Polaków i Polonii w Niemczech przy Polskich Misjach Katolickich, lecz przyczynił się sam lub udostępnił miejsce powstania wielu znanych inicjatyw polonijnych w Hanowerze. Nagrodę ze wzruszeniem przekazali ks. prałatowi Aldona Głowacka z Edwardem Dewuckim, zastępcą prezesa Biura Łączności.


 

Festiwal hanowerski dzięki jego sponsorom: Pelnomocnikowi Rządu Federalnego do Spraw Kultury i Mediów, Konsulatowi Generalnemu w Hamburgu i Konwentowi Organizacji Polskich w Niemczech gościły już gwiazdy estrady polskiej takie jak: Czerwone Gitary, De Mono i Urszulę. Zdecydowanie coraz więcej znajduje się fanów także i pierwszej części festiwalowego koncertu, która składa się z występów zespołów młodzieżowych oraz młodych laureatów.Biuro Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze

Zdjecia: Artur Silberner

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.