Współcześnie szeroko pojętą kulturę uważa się za jeden z najważniejszych instrumentów służących porozumieniu pomiędzy narodami, społecznościami i ludźmi. To uniwersalne przesłanie doskonale rozumie i z powodzeniem realizuje w praktyce Polsko - Niemieckie Stowarzyszenie Polonia w Monachium. Siła napędową wieloletnich działań w tym zakresie jest wielka pasjonatka polskości i niestrudzona promotorka polskiej kultury w Niemczech dr Elżbieta Zawadzka (nagrodzona przez dzieci ”Orderem Uśmiechu” i ostatnio prestiżową nagrodą Anny Dymnej).

 

W dotychczasowych projektach realizowanych przez Stowarzyszenie Polonia wzięło udział ponad 5,5 tysiąca młodych artystów z Polski i z Niemiec oraz wielotysięczne rzesze niemieckich i polonijnych sympatyków. Dobrze znany monachijczykom festiwal „Razem we Wspólnej Europie" realizowany jest każdego roku w dwóch odsłonach. W pierwszej, która odbyła sie we wrześniu 2014 roku podziwiano wspaniałe zespoły taneczne i młode gwiazdy dziecięcej wokalistyki. Jej kulminacyjnym punktem były występy polskiej i polonijnej młodzieży na monachijskim Oktoberfeście.

 

Druga część festiwalu, to koncerty i spotkania organizowane pod nazwa "Kuźnia Talentów", stanowiące platformę promocji, konfrontacji dorobku oraz szlifowania talentów scenicznych nieco starszej młodzieży. Ostatni koncert "Kuźnia Talentów Monachium 2014" organizatorzy postanowili poświęcić 10-tej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Odbył sie on 16 listopada 2014 roku w sali teatralnej Anton - Fingerle - Bildungszentrum dzięki wsparciu: Pełnomocnika Rządu Niemieckiego d.s. Kultury i Mediów, Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej i Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie.

 

Tę niezwykłą Europejską Galę uświetnili swoimi talentami młodzi wokaliści, muzycy i tancerze z Polski, Niemiec, Litwy, Bułgarii, Francji, Austrii i Łotwy. Tak jak w ubiegłych latach nie zabrakło utalentowanej młodzieży reprezentującej niemiecka Polonię. Gośćmi specjalnymi koncertu galowego byli: Agnieszka Hekiert - wybitna polsko-niemiecka wokalistka jazzowa a także Leszek Zadlo, polsko-niemiecki, saksofonista, legenda europejskiego jazzu.

 

Agnieszka Hekiert- wokalistka o europejskiej renomie, współpracująca między innymi z Bobbym McFerrinem, rozchwytywana vocal coach programów telewizyjnych: X-Factor, Mam Talent, My Camp Rock II, Fabryka Gwiazd ,"Twoja Twarz Brzmi Znajomo", wzbudziła ogromne zainteresowanie polskiej i niemieckiej młodzieży, tej na scenie i tej na widowni.

 

Znany monachijski jazzman Leszek Zadlo wraz z pianistą Konstantym Kostovem, stanowili oprawę muzyczną dla stawiającego pierwsze kroki na scenie 6-letniego Kamila, syna wybitnego jazzmana. Miło było podziwiać talenty tkwiące w polonijnych dzieciach, szlifowane u boku takich sław.

 

 

Koncert "Kuźnia Talentów Monachium 2014" rozpoczęło Studio Wokalne Piano Song z Kalisza, elektryzując doskonałym wokalem całą widownię. Nie sposób wymienić wszystkich nagród kaliskiego Studia: półfinaliści programu „The Voice of Poland”, uczestnicy „Szansy na sukces”, zdobywcy I Miejsca na Międzynarodowym festiwalu Orfeusz w Italii, Grand Prix i dwie nagrody specjalne Festiwalu "La Scarpa Italiana", I Miejsce na Międzynarodowym Festiwalu My XXI Wiek w Bułgarii i wiele innych...

 

 

Austeja Jeliniskajte, dysponująca potężnym wokalem studentka z Wilna,podopieczna polonijnej instruktor śpiewu Viktorji Kalpokaite, zaprezentowała monachijskiej publiczności piosenki w języku litewskim i angielskim.

 

 

Ogromnymi brawami nagrodziła publiczność francuski duet gitarowy Daniel & Bernard.Daniel Feilmeier, z urodzenia monachijczyk, obecnie prawnik jednej z monachijskich kancelarii prawniczych, zaprezentował kilka piosenek w języku francuskim. Popularnym przebojem z repertuaru Joe Dassin - "Aux Champes Elysees" porwał do wspólnego śpiewu cała widownię. Na gitarze towarzyszył mu Francuz z pochodzenia, monachijczyk z wyboru - Bernard Louvion.

 

Martin Ruskis, młody wokalista i moderator telewizyjny z Łotwy, posiada już na swoim koncie liczne sukcesy. Otrzymał między innymi, nagrodę Grand Prix telewizyjnego Show - "Okartes skatuve" (Akademia Gwiazd) a jego piosenki klasują się na wysokich pozycjach łotewskiej listy przybojów. W 2012 roku jego piosenka "Mes nepagursim" znalazła się na 13 miejscu wsród najbardziej lubianych piosenek na Łotwie. Mogła się o przekonać także monachijska publiczność.

 

Ewa Maria Dejna z Wiednia oczarowała widownię talentem i młodzieńczym wdziękiem. Zdobywczyni głównej nagrody Polonijnego Festiwalu Piosenki w Wiedniu, godnie reprezentowała organizatorów konkursu - ”Poland Voice of Austria 2013”.

 

W ramach nagrody przyjechała także na monachijski koncert Paulina Wróblewska, utalentowana studentka z Kutna. Młodej wokalistce udało się podbić serca monachijskiej Polonii współczesną interpretacją piosenek z repertuaru "Kabaretu Starszych Panow".

 

Ogromnymi brawami publiczność nagrodziła występy Oliviera Szykulskiego, młodego wirtuoza skrzypiec, koncertującego niemalże w całej Europie. O tym, że obecna młodzież "nie tylko Hip-hopem żyje", może świadczyć aplauz z jakim przyjmowani są na festiwalu wykonawcy reprezentujący bardziej klasyczne kategorie artystyczne.

 

Oprawę taneczną koncertu stanowił Zespół Tańca Współczesnego "Aluzja" z Gorzowa Wielkopolskiego. Piękne tancerki, w pełnej temperamentu choreografii przygotowanej przez wybitne instruktorki; Agnieszkę Krawczyk i Magdalenę Pera Logdańską, zaprezentowały program składający się z wielu technik tanecznych: od tańca klasycznego, poprzez taniec musicalowy i modern jazz, do tańca współczesnego.

 

 

Koncert z młodzieńczym humorem i polotem prowadzili: polska studentka szkoły aktorskiej - Paulina Wróblewska i niemiecki student informatyki - Maksymilian Mencel.

 

Muzyka, śpiew, taniec, radość i emocje płynące ze sceny, to wszystko w listopadowy, niedzielny wieczór za sprawą młodych, zdolnych artystów, którzy tego dnia zapragnęli razem śpiewać, tańczyć i muzykować, po prostu być razem, razem we wspólnej Europie.

 

Za pełen młodzieńczej energii koncert, wypełniona do ostatniego miejsca widownia, podziękowała młodym artystom owacjami na stojąco! W finale nie zabrakło kwiatów dla organizatorki a w kuluarach już dopytywano się o następny festiwal...

 

Dorota Kowalska - Gdańsk

Foto: R. Puchyr

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.