„The Voice of Polonia” to międzynarodowy konkurs polskiej piosenki. Jego pierwsza edycja właśnie ruszyła, a pierwszy etap konkursu kończy się 30 września. Dyrektor konkursu Anna Ciborowska w rozmowie z redakcją Polonii Viva przybliża temat konkursu.

 

Polonia Viva: Skąd pomysł na „The Voice of Polonia”?

 

Anna Ciborowska: Wiekszość dobrych pomysłów przychodzi nieoczekiwanie. Tak też było z naszym konkursem. Szukaliśmy idei związanej z kulturą, a jednoczesnie angażującej szerszy krąg odbiorców. Pojawił się pomysł konkusu piosenki polskiej. Piosenka jest małym zwierciadłem kultury. W piosence odbijają się wszystkie elementy życia, ogniskują wszystkie emocje, nurty i style. Piosenka towarzyszy nam w życiu codziennym, ale jest też ważnym elementem świąt i festiwali.

Jednoczy ludzi, którzy czują podobnie, myślą podobnie lub - tak, jak w naszym przypadku - mówią podobnie. Dlatego konkurs piosenki polskiej wśród Polonii wydał nam się czymś oczywistym. Jest to dziedzina, która pozwala utrzymać żywy kontakt z językiem i kulturą polską. Również dzięki różnorodności stylistycznej angażuje aktywnie różne pokolenia emigracji, co jest dla nas bardzo cenne.

 

Z jakich krajów mogą napływać zgłoszenia do konkursu?

 

Zgłoszenia mogą napływać zewsząd. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze wzgledu na to, że dwa etapy odbędą się w Brukseli, większość zainteresowanych pochodzić będzie z Belgii i krajów sąsiadujacych. Stąd też nasza promocja skupia sie właśnie na Belgii, Niemczech, Holandii i Francji.

 

Czy można już ocenić jakie reakcje budzi konkurs?

 

Już w tej chwili, na etapie przyjmowania zgłoszeń, widzimy, że był to strzał w dziesiątkę! Zgłasza się wielu uczestników. Również reakcje mediów polonijnych są bardzo pozytywne. Mamy nadzieję, że uda nam się sprostać wymaganiom supporterów konkursu. Zresztą sami również postawiliśmy sobie poprzeczkę wysoko. Chcemy, żeby konkurs byl reprezentatywny dla różnych styli muzycznych i jednocześnie stał na wysokim poziomie artystycznym.

 

Do kogo adresowany jest „The Voice of Polonia”?

 

Do wszystkich, którzy kochają muzykę! Wciąż zachęcamy do podjęcia decyzji tych, którzy się wahają. Przypominam, że poza wiekiem minimalnym (15 lat) nie stawiamy ograniczeń! Również jakość techniczna nagrania nie będzie wpływała na decyzje jury. Jeśli ktoś wierzy w swój głos i ekspresję artystyczną, niech da nam okazje do poznania siebie. Nadsyłajcie swoje zgłoszenia, bez względu na doświadczenie. Dla nas ważna jest przede wszystkim wrażliwość artystyczna.

 

Czy wiadomo już jaki będzie skład jury konkursu?

 

Tak, ale nie chcielibyśmy podawać składu jury już na tym etapie. Będzie on podany do wiadomości publicznej po zakończeniu konkursu. Żeby uniknąć spekulacji na temat profesjonalizmu naszego konkursu, już teraz mogę zdradzić, że w Finale do jury dołączy Maria Sadowska. Cieszymy się bardzo. Jest to świetna artystka, która ma bardzo otwartą osobowść. Uważam, że bardzo dobrze wpisze się w naszą wizję konkursu otwartego stylistycznie. Cieszymy się także niezmiernie, że współpracuje z nami Stanisław Wenglorz. Myślę, że uczestnictwo tego artysty ucieszy również Polonię niemiecką, ponieważ w Niemczech jest on ciagle bardzo aktywny.

 

Gdzie prowadzone będą przesłuchania na żywo, warsztaty artystyczne oraz Wielki Finał?

 

Przesłuchania na żywo i warsztaty artystyczne odbędą się w Brukseli. W trakcie ich trwania będą nam towarzyszyć dziennikarze mediów polonijnych, nie wykluczamy też obecności niewielkiej publiczności. Wielki Finał, otwarty dla publiczności, odbędzie się w 7 listopada 2014 r. w Studio 1 we Flagey w Brukseli. Jest to kultowy budynek, który długo mieścił siedzibę belgijskiego radia. Został oddany parę lat temu, po gruntownym remoncie, ponownie do użytku. Obok Sali Bozar, jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Brukseli. Sala jest zarówno piękna, jak i świetna akustycznie. Bilety na Finał będzie można kupować od początku października na stronie www.flagey.be

 

Jak będzie wyglądał finał konkursu? Ilu uczestników zostanie do niego zakwalifikowanych?

 

Do finału zakwalifikuje się 8 wokalistów, którzy wykonają po 2 piosenki. Podczas przerwy jury podejmie decyzję, która zostanie ogłoszona po występie naszej znakomitej gwiazdy Marysi Sadowskiej. Chciałabym zaznaczyć, że wszystkim uczestnikom konkursu, a także Marysi, będzie towarzyszył zespól muzyczny specjalnie stworzony na tę okazję z młodych znakomitych instrumentalistów polskiego pochodzenia mieszkających w Belgii i Holandii.

 

Gdzie będą odbywać się koncerty zwycięzców?

 

Laureaci wybrani w trakcie finału wystąpią na trzech koncertach w 3 sąsiadujących z Belgią krajach - w teatrze Zuidplein w Rotterdamie,  w kultowym klubie Cobra w Solingen oraz w Lille we Francji. Laureatom w trakcie koncertów towarzyszyć będzie wspomniany wcześniej zespół muzyczny. Serdecznie zapraszamy na te koncerty!

 

Każdy medal ma dwie strony. Takie przedsięwzięcie wiąże się na pewno z dużymi kosztami. Jakie są źródła finansowania konkursu?

 

Dużą satysfakcje daje nam fakt, że konkurs „ The Voice of Polonia” został wybrany jako jeden z projektów współfinansowanych przez MSZ RP w ramach programu „Współpraca z Polonią”. Świadczy to o wysokiej ocenie i zaufaniu wystawionej zarówno samemu projektowi, jak i organizacjom, które w jego realizacji uczestniczą. Poza tym wciąż rozmawiamy ze sponsorami. Ich lista już wkrótce ukaże się na naszej stronie internetowej.

 

Które organizacje wspierają konkurs?

 

Polska Fundacja TAK-Temat Aktualny Kultura jest głównym organizatorem konkursu. Z kolei belgijskie stowarzyszenie Muziek Forum pełni role łącznika i lokalnego koordynatora wydarzeń. Poza tym: Scena Polska, Polregio e.V., La Rose Bleue. Każda z wymienionych wyżej organizacji wspiera promocję „The Voice of Polonia” w kraju, w którym ma swoją siedzibę oraz współorganizuje koncert laureatów w swoim kraju. Do grona organizacji wspierających chciałabym dodać Telewizję PEPE, która jest patronem medialnym konkursu.

 

Rozmawiała: Aleksandra Kolasińska

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.
More information OK