W dniach 19-20 września br. w Warszawie przebywać będzie grupa uciekinierów z byłej NRD, które późnym latem 1989 roku zaryzykowały ucieczkę na zachód, wybierając drogę przez wschód. W roku przełomu drogi ucieczki obywateli NRD wiodły nie tylko przez zachodnioniemieckie ambasady w Pradze i Budapeszcie, lecz także przez Warszawę. FWPN wraz z partnerami organizuje pokazy filmu opowiadającego tę historię.

 

 

Film opisuje wydarzenia z późnego lata i jesieni 1989 roku, bezpośrednio przed upadkiem muru berlińskiego. W Polsce w sierpniu, w wyniku częściowo wolnych wyborów czerwcowych, powstał pierwszy niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego. W efekcie przemian na Węgrzech pod koniec czerwca zlikwidowano zasieki na granicy węgiersko-austriackiej. Dla obywateli NRD były to jednoznaczne sygnały, że zarówno Polska, jak i Węgry mogą być punktem etapowym w ucieczce na Zachód. Dziesiątki tysięcy wschodnich Niemców starało się przedostać do Austrii przez Węgry. Równocześnie zaczęli oni wdzierać się na teren ambasad RFN w Budapeszcie, Pradze i Warszawie, żądając azylu. Zjawisko przybrało masowy charakter. Przez Ambasadę RFN w Warszawie przy ul. Katowickiej na Saskiej Kępie przewinęło się ok. 6 tysięcy uciekinierów. Polski rząd rozlokował ich w ośrodkach wypoczynkowych wokół Warszawy, gdzie bezpiecznie czekali na wyjazd do RFN. Opuścili Polskę dwoma „pociągami wolności”, samolotami oraz promem przez Szwecję. W filmie o ówczesnych wydarzeniach opowiadają ich uczestnicy – Niemcy i Polacy.

 

Z okazji okrągłej rocznicy tych wydarzeń Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Pamięci Narodowej planuje na 18.09 na godz. 18:00 w Przystanku Historia pokaz filmu „Żegnaj DDR”. Krótkie wprowadzenie do pokazu wygłosi dyrektor, członek Zarządu FWPN, Cornelius Ochmann. Wstęp na pokaz jest wolny.

 

19 września o godz. 10:00 FWPN, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz Fundacja Konrada Adenauera zapraszają na pokaz dla szkół zorganizowany w Klubie Kultury Saska Kępa. Do spotkania wprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Miszczak, dyrektor, członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wstęp na pokaz jest wolny.

 

Trailer filmu dostępny jest na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=UMCZU8CRLQk

 

Inne wydarzenia związane z rocznicą ucieczki na zachód przez Warszawę:

Piątek, 19 września 2014, godz. 17.00: Polsko-niemiecka dyskusja panelowa pt. „Warszawa 1989 – dzięki Polsce ku wolności i zjednoczeniu. 25 lat po uciecze z NRD przez Ambasadę Niemiec”

 

Jesienią 1989 roku tysiące obywateli NRD podjęło decyzję o ucieczce na Zachód. Ok. 6 tys. wybrało drogę przez Warszawę. Przez wiele tygodni na uliczkach wokół Ambasady RFN na Saskiej Kępie koczowały setki uciekinierów. Uchodźcom pomagał rząd Tadeusza Mazowieckiego, PCK, „Solidarność” oraz Kościół. Uciekinierom spontanicznie pomagali też zwykli Polacy, wśród nich mieszkańcy Saskiej Kępy. W 25 rocznicę ucieczki dawni mieszkańcy NRD chcą podziękować Polakom.

 

W spotkaniu uczestniczą m.in.: Ambasador RFN w Polsce Rolf Nikel; Sekretarz Stanu w KPRM Władysław Bartoszewski, Ambasador RP przy UE dr Marek Prawda, dr Christian Schmitz, dr Jürgen Sudhoff, Cornelia Eggert, Izabela Gutfeter, Anne Applebaum, Andrzej Godlewski.

 

Organizatorzy: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Fundacja Konrada Adenauera

Partner: Klub Kultury Saska Kępa
- wstęp wolny - 

 

Informacje o wszystkich wydarzeniach programu znajdą Państwo na stronie Fundacji Adenauera.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.